Bratislava 18. októbra (TASR) - Profesné združenia a cechy požadujú vytvorenie nového zákona o odbornom školstve, na ktorom by sa mali podieľať výrobcovia, zamestnávatelia, vyššie územné celky a štát. Predprípravná fáza na tvorbu legislatívnej normy, ktorá bude presne identifikovať potreby a ciele v tejto oblasti, už podľa ministra školstva Jána Mikolaja v súčasnosti prebieha.
"Musíme zakomponovať potreby súčasnej praxe, aby sa nám nestávalo to, že prax vyžaduje niečo iné, ako to, čo učíme. Návrh, podľa ktorého by sa na mapovanie tejto situácie v regiónoch vytvárali komisie, sa mi ale nezdá systémovým opatrením," uviedol pre TASR minister Mikolaj. Hoci po vyhodnotení údajov chce rezort motivovať zriaďovateľov prostredníctvom zvýšených normatívov, šéf rezortu odmietol, že by takýmto motivačným prvkom mohol byť daňový bonus. "Vypracovali sme návrh motivačných kritérií pre účasť zamestnávateľských zväzov a zamestnávateľov v odbornom vzdelávaní a príprave. Tie sú však ponímané ako ich vnútorná pohnútka participovať na spolupráci so sektorom vzdelávania," doplnil Mikolaj.
Potrebu takejto legislatívy pociťuje aj Cech predajcov a autoservisov SR. Podľa jej tajomníka Stanislava Pravdu, na Slovensku neprebieha obnova kvalifikovanej pracovnej sily.
"Jej akútna potreba sa v automobilovej oblasti prejavila hneď po príchode prvého automobilového výrobcu na Slovensko v roku 2002. Dôvodom bol najmä 15-ročný technologický sklz, ktorý mala výučba oproti skutočným potrebám praxe," povedal pre TASR Pravda. Zároveň dodal, že v budúcom roku bude Slovensko potrebovať 15.000 automobilových odborníkov.
Cech však uznáva, že školy na nové technológie ani výučbové centrá nemajú prostriedky a učiteľ nemôže učiť to, čo sám nevie. Preto založili 13 pilotných centier, ktoré poskytujú základné aj nadstavbové vzdelanie s maturitou i rekvalifikačné kurzy v autoopravárenských profesiách. Centrá majú k dispozícii aj nové učebné dokumenty a učebnice, vyškolených pedagógov, komponenty, diagnostiku a technické dokumentácie aj samotné automobily nielen značiek, ktoré sa vyrábajú na Slovensku.
Zlepšeniu odborného vzdelávania a prípravy má pomôcť najmä dvojúrovňový model odborného vzdelávania, ktorého legislatívny zámer už vláda schválila. Školské vzdelávacie programy, ktoré si budú tvoriť samy školy, by mali zabezpečiť súlad s regionálnymi potrebami trhu práce a rozvojovými potrebami regiónu za aktívnej účasti zamestnávateľov.