TRENČÍN 18. októbra (SITA) - Z dvoch miliónov väzňov v Európe trpí najmenej 400 tisíc duševnou chorobou a veľký počet trpí ďalšími bežnými duševnými problémami. Tvrdí to Regionálny úrad pre Európu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Organizácia rokuje v Trenčíne na tému Duševné zdravie vo väzniciach. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol zástupca Regionálnej kancelárie WHO Matthijs Muijen, duševne chorí väzni majú obmedzený prístup k liečebnej starostlivosti. Preto organizácia vyhlasuje, že väzni s vážnymi duševnými poruchami by mali byť premiestnení do zariadení špecializovanej psychiatrickej liečby, ktorých je nedostatok. Podľa organizácie 60 až 65% väzňov trpí duševnými poruchami alebo sú drogovo závislí. Viacero porúch sa dá liečiť aj ambulantne. U mladých ľudí je 18 krát väčšia pravdepodobnosť, že spáchajú samovraždu vo väznici než v spoločnosti.
Riaditeľ trenčianskej väzenskej nemocnice Ladislav Getlík zdôraznil, že na Slovensku na rozdiel od západnej Európy a Pobaltia nie je tak veľký problém s drogami. Napriek tomu Slovensko potrebuje špeciálne zariadenie. Tým má byť detenčné centrum, ktoré vznikne v objekte Psychiatrickej liečebne v Sučanoch. Riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová uviedla, že robili vo väzniciach prieskum. Z neho vyplynulo, že takmer 180 väzňov by si trest nemalo odpykávať v normálnom väzení. Ide o duševne chorých a nebezpečných väzňov, ktorí potrebujú celodennú psychiatrickú starostlivosť. V súčasnosti bývajú v prípade potreby hospitalizovaní v Trenčíne, avšak tamojšie psychiatrické oddelenie má obmedzenú kapacitu, len 20 lôžok. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková povedala, že materiálom o centre sa bude vláda zaoberať do konca novembra, jeho výstavba má byť hradená z rezervy vlády. Kapacita zariadenia bude 80 až 100 lôžok. V budúcnosti by podľa hovorkyne mohlo ďalšie podobné centrum vzniknúť prebudovaním niektorej nemocnice, ktorá sa nedostala do návrhu minimálnej zdravotníckej siete nemocníc.
WHO konštatuje, že súčasné väzenské systémy sú pre duševné zdravie väzňa škodlivé. Podľa organizácie okrem selekcie vážne chorých väzňov treba brať do úvahy zraniteľnosť novoprijatých väzňov, zaviesť prípravu osobného plánu starostlivosti o každého väzňa, či podporovať ich duševné zdravie. Slovenský väzenský systém sa podľa WHO vyvíja k humánnejším podmienkam. Podľa Kreslovej najčastejšie psychiatrické ochorenia sú poruchy osobnosti a správania, neurotické ochorenia, duševné zmeny po užívaní alkoholu a drog a duševná zaostalosť.