Bratislava 18. októbra (TASR) - Nezisková organizácia Návrat začne 20. októbra realizovať mediálny a komunikačný projekt Dieťa potrebuje rodinu, ktorý vyvrcholí v dňoch 5. - 9. novembra Týždňom pre rodinu. Kampaň potrvá až do 16. novembra.
Cieľovou skupinou projektu sú mladí rodičia, ktorí vo svojom živote prežívajú pocit naplnenia svojej rodičovskej roly vo vzťahu k vlastným deťom. Na základe reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky možno predpokladať, že táto skupina je najviac otvorená prijatiu opusteného dieťaťa do svojej rodiny.
Hlavným zámerom projektu je medzi mladými rodičmi zvýšiť povedomie o dôležitosti vzťahov v rodine v prvých rokoch života dieťaťa pre jeho ďalší vývin. Pre opustené dieťa je prijatie do pestúnskej rodiny rozhodujúcim bodom zlomu na jeho životnej ceste.
Hlavným komunikačným médiom projektu je film 7 magických rokov, ktorý prostredníctvom experimentov, archívnych materiálov a autentických situácií zo života rodín ukazuje dôležité momenty vo výchove detí. Upozorňuje na fakt, že rodičia sú v prvých rokoch vývoja detskej psychiky nenahraditeľní a absencia rodinného prostredia v tomto období spôsobuje trvalé a rozsiahle problémy v ďalšej existencii dieťaťa.
Počas realizácie projektu dostane nosič s týmto filmom 1000 mamičiek v pôrodniciach a na tehotenských kurzoch po celom Slovensku. Vo viac ako 25 materských a komunitných centrách sa uskutočnia verejné premietania a diskusie s odborníkmi a náhradnými rodičmi o vzťahu rodiča a dieťaťa a o pestúnskej rodine.
Prostredníctvom Štafety rodičovstva dostane 100 pestúnskych rodičov možnosť darovať nosič s filmom 7 magických rokov konkrétnej rodine vo svojom okolí a symbolicky tak odovzdať štafetu rodičovstva. Snahou realizátorov projektu je rozprúdiť verejnú diskusiu o tom, čo by rodičom pomohlo, aby prijali opustené dieťa do rodiny. Súčasťou projektu je spustenie web stránky www.pestunska.rodinka.sk.
V poslednom období prišlo v oblasti starostlivosti o opustené deti k mierne pozitívnemu vývoju. Napriek tomu 6000 chlapcov a dievčat na Slovensku stále prežíva svoje detstvo v detských domovoch.
V krajinách západnej Európy je najbežnejšou formou starostlivosti o opustené deti pestúnska starostlivosť a jej obdoby. U nás je verejnosti nie príliš známa a rodín, ktoré do pestúnskej starostlivosti prijmú cudzie dieťa, je málo.
TASR informovala Lenka Hujdičová z občianskeho združenia Návrat.
sop vs