Ružomberok 18. októbra (TASR) Černovská tragédia, pri ktorej zahynulo 15 veriacich, dokazuje zneužitie štátnej moci vtedajšej uhorskej vlády. Úradníci pre potlačenie nespokojnosti obyvateľov neváhali použiť aj zbrane, čo je veľmi nebezpečné v politike, podotkol profesor histórie na Univerzite Komenského v Bratislave Róbert Letz na vedeckej konferencii o Andrejovi Hlinkovi, ktorá sa uskutočnila dnes na Katolíckej univerzite (KU) v Ružomberku. Zúčastnilo sa na nej okolo 50 historikov, pedagógov a študentov. Konferenciu pripravil Historický ústav KU pri príležitosti 100. výročia černovskej tragédie.
Letz zdôraznil, že černovské krivipreliatie by malo byť pre politikov poučením. Dokazuje, ako ťažko sa rodila na Slovensku sloboda. Na Slovákoch sa v minulosti napáchalo viacero podobných násilností, aj keď černovská tragédia mala najsmutnejší koniec.
"Dôležité je morálne posolstvo konferencie, že nezabúdame," podotkol riaditeľ Historického ústavu KU Peter Zubko. Publikované príspevky sa podľa neho stanú súčasťou národného dedičstva. "Pamäť spoločnosti nesmie byť prerušená ani zahlušená mladšími až súčasnými názormi mnohých, veľakrát nekompetentných jednotlivcov, inak zabudneme kto sme," dodal.
Súčasťou konferencie bolo i predstavenie knihy Andrej od černovského rodáka Antona Laučeka. Je prvou beletriou o živote kňaza a politika Andreja Hlinku. Dotýka sa čiastočne aj černovskej tragédie, ktorá sa odohrala 27. októbra 1907. Spisovateľ využil pri jej písaní spomienky svojej starej mamy a mamičky, ktoré Andreja Hlinku poznali.