SME

Orientácii rodičov o vhodnosti programov pre deti pomôže nový systém

Bratislava 19. októbra (TASR) - Selektovať ponuky médií ohľadne dopadu na deti je spoločná úloha štátu a rodičov. Od januára 2008 by lepšej orientácii ...

Bratislava 19. októbra (TASR) - Selektovať ponuky médií ohľadne dopadu na deti je spoločná úloha štátu a rodičov. Od januára 2008 by lepšej orientácii rodičov o obsahu programov mal pomôcť jednotný systém označovania neprístupnosti, nevhodnosti a vhodnosti audiovizuálnych a multimediálnych diel a televíznych programov. V rozhovore pre TASR to pri príležitosti konferencie UNICEF - Násilie proti deťom uviedla generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry SR Nataša Sláviková.

"Zjednotili sme tie piktogramy, ktoré sa v súčasnosti používajú v televíznom vysielaní. Piktogram vyjadruje istú súvislosť vo vzťahu k veku so zameraním najmä na obsah násilia, erotiky, sexu a vulgarizmov," povedala. Systém označovania je rozdelený podľa vekových kategórií 7, 12, 15 a 18 rokov. Či budú rodičia piktogramy rešpektovať, bude na ich zodpovednosti, dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Systém kritickej reflexie médií sa nevťahuje iba k piktogramom. "Súvisí s tým celá škála aktivít, napríklad kvalita vyučovacieho procesu na katedrách žurnalistiky alebo vzdelávanie zainteresovaných, ktorí pracujú v médiách, aby pochopili, že obsahy môžu jedinca formovať nielen pozitívne, ale aj negatívne," vysvetlila Sláviková. Zdôraznila, že je dôležité, aby sa obsahy programov analyzovali vo vzťahu k morálnym kontextom. "Aby zlo bolo potrestané a nie odmenené, ako sme často svedkami v niektorých médiách," konštatovala. Rodič by mal v takomto prípade vysvetliť dieťaťu, že to, čo videlo, nie je správne a minimálne to odsúdiť".

Podľa slov riaditeľky medzi negatívne účinky médií a najmä televízie patrí imitačný efekt negatívnych vzorov (napodobňovanie), zvyšovanie strachu u detí a znižovanie prahu citlivosti. V Japonsku v roku 1997 zaznamenali napríklad negatívny fyzický účinok kresleného seriálu Pokémon na deti. "Niektoré zamdlievali, pomočili sa, rozbolela ich hlava alebo sa povracali," vymenovala s dôvetkom, že problémy malo asi 700 detí. "Teoretici zistili, že rýchle striedanie farieb, svetla a hudby a všetkých kontextov vyvolali tzv. stroboskopický efekt, ktorý je základom vyvolávania epileptických záchvatov," objasnila.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia sa v prípade nespokojnosti s vysielanými programami vo vzťahu k dieťaťu môžu obrátiť na Radu pre vysielanie a retransmisiu, prípadne na Radu Slovenskej televízie alebo Radu Slovenského rozhlasu. "Je dôležité, aby rodičia svoje predstavy komunikovali s inštitúciami, ktoré sú zodpovedné za infraštruktúru v médiách," zhrnula.

Novodobým fenoménom, ktorý ovplyvňuje správanie detí je aj internet. "Je to problém, ktorý sa nedá riešiť na národnej úrovni, a preto musí sa riešiť na medzinárodnej," uviedla. Rodičia by mali podľa nej ponúkať deťom alternatívy ako výlet do prírody alebo návšteva príbuzných. "Príbuzenské vzťahy sa už tak neudržiavajú, nahrádzajú sa médiami a mladí ľudia zamieňajú úprimné priateľstvá tým, že komunikujú cez internet často celé hodiny," uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 772
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 215
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 9 062
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 295
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 612
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 974
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 053
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu