Bratislava/Korneuburg 19. októbra (TASR) Rakúska štátna prokuratúra v Korneuburgu zastavila stíhanie piatich slovenských občanov, vrátane rímskokatolíckeho farára Pavla Trnku z Bytče, ktorí sa údajne snažili na území Rakúska predať falzifikáty obrazov Renoira, Gauguina a neznámeho majstra.
Dolnorakúske justičné orgány však požiadali generálnu prokuratúru v Bratislave, aby prípad riešili súdy na Slovensku, informoval dnes TASR prokurátor štátnej prokuratúry v Korneuburgu Fridrich Köehl. "Zatiaľ sme predmetnú žiadosť z Rakúska nedostali," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Husárová.
"Požiadali sme, aby prípad piatich slovenských občanov, vrátane pána farára, riešili slovenské súdy. U nás je voči nim stíhanie zastavené a môžu sa voľne pohybovať na území Rakúska. Keby sa viedlo stíhanie voči nim u nás, išlo by pravdepodobne o paragraf pokusu o podvod. Zároveň prokuratúra v Korneuburgu zastavila stíhanie rakúskych občanov, ktorí boli zapojení do tejto kauzy, pretože sa nedá dokázať, že by vedeli, že išlo o falzifikáty obrazov," dodal ďalej pre TASR rakúsky prokurátor.
Podľa jeho slov žiadosť na Slovensko bola zaslaná nedávno. Len pred niekoľkými týždňami bolo v tomto prípade ukončené aj vyšetrovanie. "Vyšetrovanie už je ukončené. Teraz štátna prokuratúra v priebehu najbližších týždňov rozhodne, či prípad odloží, alebo vznesie obvinenia voči zainteresovaným osobám," povedal pre TASR na začiatku októbra Köehl. K záverom policajného vyšetrovania sa však vtedy nechcel vyjadrovať.
Polícia skúmala, či kvinteto Slovákov skutočne vedelo, že ide o falzifikáty, či chceli obrazy dať len ohodnotiť - ako tvrdia, alebo či ich išli predať. Köehl už v polovici júna pre TASR zdôraznil, že nie je možné ani približne určiť, kedy by sa mohlo súdne pojednávanie v tomto škandálnom prípade uskutočniť. "Zákonná lehota by plynula, pokiaľ by bola skupina vo vyšetrovacej väzbe. Boli však z nej prepustení na slobodu, zákonná lehota na uzavretie nie je. Teda môže to teoreticky trvať aj mesiace," poznamenal prokurátor.
Farár z Bytče vo svojich dávnejších stanoviskách považoval ukončenú väzbu v Rakúsku za protiprávnu a informovanie niektorých médií o jeho prípade za zavádzajúce. Kňaz, ktorého rakúska polícia zadržala 8. mája vo Schwechate, v júnovom stanovisku uviedol: "Do Rakúska sme viezli tri obrazy za účelom vykonania dohodnutej znaleckej expertízy, ktorá mala potvrdiť pravosť obrazov. Rakúska polícia, aj s nasadeným agentom-provokatérom, urobila z tohto veľký prípad a nasadený agent nás nechcel ani pripustiť k odbornej expertíze obrazov. Z našej strany sme nežiadali a ani neprevzali žiadne finančné prostriedky, z čoho sme boli políciou obvinení. Na základe obvinenia rakúskej polície nás vzali do vyšetrovacej väzby."
Podľa rakúskej tlačovej agentúry APA skupina piatich Slovákov chcela z predaja troch falšovaných obrazov Renoira, Gauguina a neznámeho majstra získať sedem miliónov eur (približne 238 miliónov Sk). V skupine boli popri piatich slovenských občanoch aj dvaja Rakúšania. Podozriví muži vo veku od 26 do 56 rokov, zadržaní 8. mája vo Schwechate, údajne ponúkali na predaj aj ďalšie obrazy, za ktoré chceli inkasovať deväť miliónov eur. Zatknuté osoby prepravili policajti pôvodne do justičných zariadení vo Viedni-Josefstadte a v Korneuburgu. Z väzby ich však rakúske orgány následne prepustili.