Bratislava 19. októbra (TASR) - Slovenské deti by mohli mať v budúcnosti vlastného ochrancu práv. Odborníci upozorňujú na fakt, že deti jednoznačne potrebujú orgán, ktorý by chránil ich práva, zaznelo na dnešnej konferencii Násilie proti deťom.
"Je to dôležité, pretože deti častokrát nevedia formulovať svoje požiadavky. Takýto orgán funguje veľmi úspešne v mnohých krajinách a takmer vo všetkých vyspelých štátoch Európskej únie," uviedol pre TASR Peter Guráň zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. V súčasnosti existuje Európska sieť detských ombudsmanov a pokiaľ by Slovensko chcelo do nej patriť, štát by inštitúciu chrániacu práva detí musel zriadiť zákonom.
Riaditeľka Linky detskej istoty (LDI) Eva Dzurindová je za to, aby štát chránil deti takýmto spôsobom. "Deti sú špecifická skupina a nemajú žiadne právne zázemie. Vychádzam aj z poznatkov LDI," povedala. Šéfka kancelárie ochrancu ľudských práv Henrieta Antalová síce súhlasí s vytvorením inštitútu, nie je však celkom stotožnená s funkciou ombudsmana. "Pre nás je dôležité, aby mal inštitút rozhodovaciu právomoc, čo v mnohých krajinách ombudsman nemá. Bolo by vhodné, aby mohol ovplyvňovať všetko, čo sa týka práv dieťaťa, od prevencie cez systém vzdelávania až po reálny výkon súdnych rozhodnutí," zdôraznila Antalová.
Guráň zároveň dodal, že je potrebné, aby mal detský ombudsman možnosť vyjadrovať sa k zákonom, ktoré sú prerokúvané a prijímané a týkajú sa detí. V jeho kompetencii by mal byť každodenný kontakt s deťmi, aby vedel, čo ich trápi. Slovensko by si malo brať príklad aj z iných krajín, kde je ombudsman skutočne autoritou a stojí za ním aj štát.
Prvý úrad ombudsmana pre deti vznikol v roku 1981 v Nórsku a v dalších rokoch napríklad vo Švédsku, Francúzsku, Litve, Írsku, Luxembursku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku.
bh pa