Bratislava 19. októbra (TASR) - Otvorený list interných doktorandov Slovenska, ktorý adresovali zákonodarcom, vláde, prezidentovi republiky, predsedom poslaneckých klubov a Slovenskej rektorskej konferencii, vznikol ako reakcia na chystané zmeny zákona o sociálnom poistení a zákona o zdravotnom poistení.
Podľa doktorandov pripravované legislatívne úpravy budú v praxi znamenať zníženie ich štipendií, ktoré sú v porovnaní s inými krajinami nízke - pohybujú sa na úrovni 13-tisíc korún mesačne. Poukázali tiež na to, že sa im odpracované štúdium nemá zarátať do dôchodkového sporenia. Ako uviedli, po minimálne troch rokoch tak budú iba začínať na pracovnom trhu, kým si ich menej vzdelaní rovesníci šetria na dôchodok už 10 rokov.
"Doteraz bolo sociálne a zdravotné zabezpečenie jednou z mála výhod pre interných doktorandov. Odstránenie tejto výhody môže mať veľmi negatívny následok, a to odchod vzdelanej komunity do zahraničia a vypadnutie nastupujúcej generácie, ktorá bude potrebná pre udržanie jednotlivých vedných odborov na Slovensku," tvrdia interní doktorandi.
Poukazujú tiež na to, že ďalším dôsledkom zamýšľaných zmien môže byť pretrvávanie sociálnej závislosti na zahraničných investoroch, klesajúca vzdelanostná úroveň populácie a absencia elity, ktorá by urýchľovala rast vo všetkých oblastiach života na Slovensku. Zároveň tvrdia, že mladí vedeckí pracovníci a študenti nie sú príťažou systému, ale investíciou do budúcnosti. Sociálne a zdravotné zabezpečenie pre interných doktorandov preto má zostať zachované, alebo v prípade odstránenia týchto ustanovení majú byť štipendiá primerane zvýšené, aby reálne príjmy interným doktorandom neklesli.
TASR informovala Asociácia doktorandov Slovenska a zástupcovia voľného združenia doktorandov.