Bratislava 20. októbra (TASR) - Projekt Vagón, celoslovenská putovná výstava venovaná problematike holokaustu, sa predĺži do 9. novembra. Posledným miestom, kde sa zastavia dva výstavné vagóny, nebude Čadca, ako sa pôvodne predpokladalo, ale Žilina. TASR o tom informoval koordinátor projektu Roman Hradecký z Múzea SNP v Banskej Bystrici.
"Doteraz navštívilo pojazdné vagóny, ktoré na tento účel zapožičala Vagónka z Trebišova, 54-tisíc ľudí. Najväčšiu návštevnosť zaznamenali organizátori - ktorými sú Múzeum SNP v Banskej Bystrici a Železnice SR - v Košiciach, kde dosiahla 5850 ľudí," uviedol Hradecký.
Lektormi prehliadky bolo okrem lektora z múzea aj 262 študentov stredných škôl. Aj týmto chceli realizátori projektu priblížiť tému holokaustu mladej generácii. "Na výstave sa okrem širokej verejnosti zúčastňovali v jednotlivých mestách aj triedy základných a stredných škôl. Ohlasy boli mimoriadne pozitívne, o čom svedčí aj plne zapísaná návštevná kniha," povedal Hradecký.
Projekt Vagón je venovaný 65. výročiu začiatku deportácií slovenských Židov zo Slovenska. Jeho cieľom je netradičnou formou priblížiť návštevníkom rasové prenasledovanie a jeho vyvrcholenie, ktorým boli deportácie zo Slovenska v rokoch 1938 1945.
Expozícia je nainštalovaná v dvoch dobových vozňoch, identických s tými, aké sa používali pri deportáciách. Prvý vozeň je expozičný. Na obvodových stenách je zachytená história protižidovských opatrení po roku 1938 a popis dvoch vĺn deportácií. Okrem židovského holokaustu je zdokumentovaný aj rómsky holokaust. V strede vozňa sú prostredníctvom fotografií a ďalších dokumentov zmapované aj osudy dvadsiatich konkrétnych osôb postihnutých rasovým prenasledovaním v rokoch 1938 1945.
Druhý vozeň je pocitový. Predstavuje kópiu vozňa používaného počas deportácií. Návštevníci si tu na vlastnej koži môžu vyskúšať a precítiť situáciu, v ktorej sa nachádzali deportovaní. Súčasťou expozície sú imitované postavy deportovaných a celkovú atmosféru stimulujú aj zvukové a svetelné efekty v uzavretom vozni. Okrem toho na veľkoplošnej obrazovke návštevníkom prezentujú výpovede ľudí, ktorí boli postihnutí rasovým prenasledovaním.
Projekt Vagón odštartoval 25. marca tohto roka v Poprade a mal sa ukončiť 26. októbra na železničnej stanici v Čadci. Pre požiadavku žilinského primátora Ivana Harmana a predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára sa putovná výstava presunie aj do Žiliny, kde potrvá do 9. novembra. "Potom umiestnime výstavné vagóny v Múzeu dopravy v Bratislave, kde budú návštevníkom prístupné do marca. Od 26. marca budeme v projekte pokračovať v Českej republike," povedal pre TASR Hradecký.