Banská Bystrica 20. októbra (TASR) - Zvýšiť medzi mladými rodičmi povedomie o dôležitosti vzťahov v rodine v prvých rokoch života dieťaťa pre jeho ďalší vývin je zámerom projektu Dieťa potrebuje rodinu. Odštartovalo ho dnes banskobystrické občianske združenie (OZ) Návrat. Potrvá do 16. novembra a jeho súčasťou je aj Štafeta rodičovstva, do ktorej sú zapojené viaceré pôrodnice, materské a komunitné centrá a neziskové organizácie v Banskobystrickom kraji.
"U opusteného dieťaťa je prijatie do pestúnskej rodiny rozhodujúcim bodom zlomu pre rozvoj jeho citového sveta a budovanie dôvery. Preto cieľovou skupinou nášho projektu sú mladí rodičia, ktorí vo svojom živote prežívajú pocit naplnenia svojej rodičovskej roly vo vzťahu k vlastným deťom. Na základe zrealizovaného prieskumu je možné predpokladať, že práve táto skupina je najviac otvorená prijatiu opusteného dieťaťa do svojej rodiny," informovala Dana Žilinčíková, koordinátorka Centra Návrat v Banskej Bystrici.
Hlavným komunikačným médiom projektu je film "7 magických rokov". Ukazuje prostredníctvom experimentov, archívnych materiálov a autentických situácií zo života rodín dôležité momenty vo výchove detí. Upozorňuje na fakt, že rodičia sú v prvých rokoch vývoja detskej psychiky nenahraditeľní a absencia rodinného prostredia v tomto období spôsobuje trvalé a rozsiahle problémy v ďalšej existencii dieťaťa, dodala Žilinčíková.
Počas trvania projektu dostane tisíc žien v pôrodniciach a na tehotenských kurzoch po celom Slovensku nosič s týmto filmom. Vo viac ako 25 materských a komunitných centrách sa uskutočnia verejné premietania a diskusie s odborníkmi a náhradnými rodičmi, ktorých témy budú vzťah rodič - dieťa a pestúnska rodina. Prostredníctvom Štafety rodičovstva dostane sto pestúnskych rodičov možnosť darovať nosič s filmom "7 magických rokov" konkrétnej rodine vo svojom okolí a symbolicky tak odovzdať štafetu rodičovstva.
Snahou realizátorov projektu je aj s podporou médií rozprúdiť verejnú diskusiu o tom, čo by rodičom pomohlo, aby do rodiny prijali opustené dieťa. Za posledné obdobie došlo na Slovensku v starostlivosti o opustené deti k mierne pozitívnemu vývoju a to ich prijímaním do náhradných rodín. Napriek tomu asi 6000 detí stále prežíva svoje detstvo mimo rodín, v rôznych zariadeniach. V krajinách západnej Európy je pritom najbežnejšou formou starostlivosti o opustené deti pestúnska starostlivosť a to v rôznych podobách. Na Slovensku je však stále malo rodín, ktoré "cudzie" dieťa prijali do pestúnskej starostlivosti.
mb ed