TOPOĽČIANKY. Tradičnou Hubertovou jazdou v Topoľčiankach skončili jazdeckú sezónu. Je to tradícia, ktorá sa v obci pestuje hádam od roku 1921, kedy vznikol Národný žrebčín.
Video: Slávnostné ukončenie jazdeckej sezóny
Takzvaný master čítal pravidlá jazdy z konského chrbta. „Jazdec nesmie na koňa použiť bičík ani ostrohy. Atakovanie mastra je posmrtným hriechom," zdôraznil.
Kone nervózne erdžali, akoby chceli niektorých jazdcov zhodiť z chrbta. „Kôň teraz cíti veľkú udalosť, inokedy je pokojný," tvrdil jazdec z Bratislavy.
Tridsať-štyridsať jazdcov sa spred Topoľčianskeho zámku vydalo na Hrušov. Medzi nimi aj osemdesiatročný František Hrúzik, ktorý je sprievodcom konského múzea v topoľčianskom žrebčíne. Nasledovali ich hostia v kočiaroch. Uzimení sa všetci vrátili do parku na líščí hon.
„U nás nebýva hon na živú líšku ako v Anglicku, len na líščí chvost. Ten býva na strome alebo zahrabaný pod lístím v parku. Kto ho nájde, je víťazom jazdy, no býva tak dobre schovaný, že ho zvyčajne nájde málokto. Tento rok sa to podarilo jednej jazdkyni. Niekedy sa hon robí tak, že líščí chvost má jazdec na rukáve a ostatní sa ho usilujú uchmatnúť," povedal Juraj Šihlavík z Národného žrebčína.
Jazdci napokon skončili pred súdom, ktorý vymeriaval tresty za hriechy počas jazdy. „Chodím sem kvôli zábave, adrenalínu a tradícii," povedal Juraj Kriviansky z Bratislavy.
Pre topoľčiansky žrebčín bola táto sezóna úspešná v záprahoch, jazdec odtiaľ vyhral Majstrovská Slovenska. Cvičia aj voltíž, drezúru, parkúr a dostih.
„Chováme huculy, araby, lipicany, ktoré sú génovou rezervou Slovenska. Okrem toho aj športového teplokrvníka. Teraz máme 550 koní, ročne predávame do sto. Niektoré z nich majú aj úspech. Vlani sme predali záprahového koňa do Maďarska, na ktorom jazdec vyhral majstrovstvá sveta," dodal Šihlavík.

Beata
Balogová
