Bratislava 20. októbra (TASR) - Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) svojím správaním nabáda prevádzkovateľov skládok odpadov na nečinnosť pri dodržiavaní bezpečnostných štandardov Európskej únie, tvrdia ochranárske organizácie Priatelia Zeme-SPZ a Greenpeace Slovensko.
Podľa právneho poradcu PZ-SPZ Jozefa Šuchtu inšpekcia na základe vlastných výziev umožňuje predlžovanie termínov, v ktorých by mali skládky zosúladiť stav prevádzok s európskou smernicou. Kritiku obe organizácie vzniesli na SIŽP aj pred mesiacom pre udeľovanie výnimiek údajne po možnom termíne skládkam, ktoré nespĺňali bezpečnostné normy EÚ.
Hovorca SIŽP Michal Štefánek objasnil, že skládky sú v prevádzke v súlade so slovenskými i európskymi legislatívnymi normami a že zo zákona o odpadoch môžu byť v prevádzke do konca roku 2008. "Tieto skládky, ak chcú pokračovať vo svojej činnosti aj po 30. októbri tohto roka, musia do tohto dátumu získať integrované povolenie, o ktoré si aj požiadali," vysvetlil.
"Je otázne, ako chce SIŽP zaručiť zákonnosť vydania tohto povolenia tým skládkam odpadov, ktoré podali žiadosť len nedávno, a neporušiť pri tom lehoty stanovené zákonom," konštatoval Šuchta s dôvetkom, že to nie je možné. Ide napríklad o skládku Široké, ktorá spadá pod Technické služby mesta Dolný Kubín, dodal.
Ochranári sa zároveň domnievajú, že viaceré skládky, ktoré získali povolenie na predĺženie prevádzok, nemajú dostatočne zabezpečenú bariéru proti priesakom do podzemných vôd, chýba im fóliové tesnenie, nemajú vybudovaný monitorovací systém skládky a iné. Niektoré z týchto opatrení chýbajú podľa nich napríklad skládkam v Hnúšti, Ružomberku alebo Hontianskych Tesároch.
Ako vysvetlil Štefánek, v integrovanom povolení sú obsiahnuté všetky podmienky, za ktorých sa musia skládky odpadu prevádzkovať z hľadiska ochrany životného prostredia. Nemôže preto dôjsť k úniku toxických látok alebo k ohrozeniu zdravia ľudí, zhrnul.
Na Slovensku je podľa odhadov Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR 6000 čiernych skládok odpadov a 162 legálnych skládok, ktorých počet by sa mal od budúceho roka znížiť. Ako povedal hovorca rezortu Peter Višváder, predpokladá sa, že po roku 2008 ostane v prevádzke menej ako polovica zo súčasných skládok z dôvodu implementácie európskej smernice.