Bratislava 20. októbra (TASR) - Vzťahy medzi Španielskym kráľovstvom a Slovenskou republikou sú podľa slovenského veľvyslanca v Madride Jána Valka na historicky výbornej úrovni.
Kvalitatívne nový impulz, najmä v ekonomike, im má dať oficiálna trojdňová návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý ju v sprievode niekoľkých členov vlády SR a podnikateľskej misie uskutoční 22. až 24. októbra.
Španielski podnikatelia a predstavitelia obchodnej sféry podľa veľvyslanca dobre vedia o tom, že Slovensko je v súčasnosti jedným z ekonomicky najdynamickejšie sa rozvíjajúcich štátov únie, osobitne v oblasti automobilového priemyslu. "Španieli majú záujem o náš automobilový, energetický či potravinársky priemysel a v poslednom čase aj o oblasť výstavby," uviedol diplomat pre TASR. Obchodná dimenzia vzájomných vzťahov má však podľa neho ešte väčší potenciál.
Španieli si podľa veľvyslanca už začínajú uvedomovať Slovensko ako priateľskú krajinu, ktorá im môže napomôcť lepšie spoznať časť strednej Európy. "Slovensko je v tomto smere ideálnym odrazovým mostíkom nielen na Ukrajinu, ale aj na Balkán - do oblastí, ktoré naši ľudia veľmi dobre poznajú," uviedol Valko.
Počet slovenských občanov v Španielsku prihlásených na pobyt nepresahuje päťtisíc. V krajine však žije mnoho Slovákov, ktorí prídu len na krátky čas alebo sa na pobyt neprihlásia. "Odhadujeme, že ich môže byť okolo 20-tisíc. Najväčšie komunity pritom žijú v oblasti Barcelony či Valencie, len menšia časť krajanov žije priamo v Madride," konštatoval Valko.
Slovákov v Španielsku tvoria študenti, manuálni pracovníci, ale aj rôzni remeselníci či zamestnanci veľkých nadnárodných koncernov. Inváziu slovenskej pracovnej sily Španielsko po otvorení svojho pracovného trhu nezažilo. "Chodiť na zber ovocia nie je pre našincov atraktívne, nakoľko platy v tejto oblasti sú nízke a mnohí naši občania s tým nemajú dobrú skúsenosť," dodal slovenský veľvyslanec. Letné brigády tak zostávajú skôr doménou študentov, ktorí chcú do Španielska prísť len na krátko, najmä kvôli tomu, aby sa naučili jazyk.
Vzájomné kultúrne kontakty hodnotí veľvyslanec vysoko pozitívne, kultúrne podujatia často organizuje i jeho zastupiteľský úrad SR v Madride. "Len nedávno sme zorganizovali výstavu textílií Júlie Novodomcovej, predtým výstavy niektorých našich akademických maliarov, napríklad Petra Pollaga, ako aj vedecké konferencie venované našej literatúre," povedal Valko. Úzka spolupráca prebieha s madridskou Univerzitou Complutense, kde pôsobí katedra s výučbou slovenského jazyka. Nedávno spolu organizovali medzinárodnú konferenciu o diele básnika Miroslava Válka, budúci rok sa má konať podujatie venované Milanovi Rúfusovi. So študentmi katedry sa počas návštevy stretne aj prezident Gašparovič.
Španielske mesto Zaragoza bude v roku 2008 hostiť svetovú výstavu EXPO 2008, na ktorej sa zúčastní aj Slovensko. "EXPO 2008 je pre nás jednou z ďalších príležitostí, ako Španielom predstaviť našu krajinu, hoci mnohí z nich nás už poznajú. Pomáha v tom i priame letecké spojenie s Barcelonou či Malagou, hoci viem, že mnohí by uvítali priame lety aj z Madridu, ktoré, dúfam, v budúcnosti tiež budú," konštatoval Valko.