Bratislava 21. októbra (TASR) - Na Slovensku sa o týždeň skončí tzv. letný čas (SELČ), ručičky hodiniek si preto treba v nedeľu 28. októbra posunúť o tretej hodine ráno na druhú hodinu stredoeurópskeho času (SEČ).
Letný čas sa na území SR začal tento rok 25. marca a podľa nariadenia vlády bude zatiaľ zavedený až do roku 2011. Budúci rok si ľudia opäť posunú čas 30. marca a 26. októbra.
Rozhodujúcim argumentom na takúto zmenu je v súčasnosti ekonomický aspekt. Striedanie zimného a letného času sa zaviedlo v druhej svetovej vojne. Počas leta je čas od greenwichského stredného času (GMT) odklonený v stredoeurópskom priestore o dve hodiny. V oblasti dnešnej Slovenskej republiky sa striedanie letného a zimného času začalo po prvý raz aplikovať v období rokov 1915 a 1916 a potom až v rokoch 1940-49. Od roku 1979 sa SELČ uplatňoval každý rok. Až do roku 1995 trval šesť mesiacov. O rok neskôr sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, takže trvá sedem mesiacov.
Zmenu času využíva väčšina členských štátov EÚ, hodinky si nemusia posúvať napríklad obyvatelia Islandu, takmer všetkých afrických krajín, ale aj Saudskej Arábie, Kambodže, Laosu, Vietnamu či Kórejskej ľudovodemokratickej republiky.
V USA sa tento rok predĺžilo letné obdobie na 8,5 mesiaca a trvá od 11. marca do 4. novembra. V septembri tohto roku vstúpil v Iráne do platnosti systém posunu zo zimného na letný čas, po tom, ako ho prezident Mahmúd Ahmadínežád nariadil v marci 2006 zrušiť. Podľa neho sa tým nešetrí energia a nie je preto z ekonomického hľadiska potrebný. Iránsky parlament však schválil, že sa Irán bude opäť riadiť medzi 20. marcom a 23. septembrom letným časom.