Na budapeštianskom Námestí hrdinov dnes v popoludňajších hodinách zložilo slávnostnú prísahu asi šesťsto nových členov Maďarskej gardy, ktorá je často označovaná za polovojenskú organizáciu. Ako prvá nastúpila päťdesiatka starých členov. Tí zložili prísahu ešte v auguste tohto roku.
Video: Prísaha Maďarskej gardy, od ktorej sa dištancovali všetky maďarské parlamentné strany, vrátane Organizácie mladých FIDESu
Následne za nimi pripochodovali noví členovia, medzi ktorými boli po prvý raz aj ženy. Zaodetí do čierneho, v bielych košeliach s bielo-červenými šatkami uviazanými okolo krkov sa pozdravili s hlavnými predstaviteľmi, zložili prísahu a zasalutovali. Vyjadriť podporu im v chladnom počasí prišlo niekoľko stoviek sympatizantov tlačiacich sa okolo miesta vyhradeného pre zloženie prísahy. Nad hlavami mávali maďarskými zástavami, ale aj bielo-červenými, v štýle Arpádovcov, ktoré organizáciu symbolizujú.
Pred vstupom do organizácie musel každý zo zúčastnených absolvovať povinný výcvikový kurz. Podľa hovorcu Maďarskej gardy, ktorá je svojím charakterom šovinistická, Jónása Leventeho je hlavným cieľom Maďarskej gardy zlepšiť situáciu v krajine. Tá je podľa neho momentálne neuspokojivá a to predovšetkým v oblasti
sociálnej. „Maďarsko potrebuje organizáciu ako je táto, má občiansky, nie politický charakter. Máme tu veľa problémov, ktoré potrebujeme vyriešiť, ale naši politici sa o ne nezaujímajú. Táto organizácia má moc, dokáže veci zmeniť, napríklad môžeme ochrániť našu spoločnosť, naše ulice," povedal pre SME Levente.
Ako dodal, členmi organizácie sa môžu stať aj cudzinci, nevedel však povedať, či medzi novými členmi sú aj nejakí Slováci. „Sme otvorený hocikomu, každý kto chce a má záujem, môže sa stať naším členom," spresnil. Levente odmietol, že organizácia má fašistický charakter, no o tom, že sa stotožňuje s niektorými fašistickými ideami svedčí i skutočnosť, že pred zložením slávnostnej prísahy sa budúci gardisti stretli pred budovou, v ktorej kedysi sídlila maďarská fašistická strana.
Od akcie ako aj organizácie sa dištancovali všetky maďarské parlamentné strany, vrátane Organizácie mladých FIDESu.
Slovenská diplomacia je prísahou gardy znepokojená
Ministerstvo zahraničných vecí SR so znepokojením prijalo správu o ďalšej prísahe, tentoraz značne väčšej skupiny niekoľko sto nových príslušníkov Maďarskej gardy založenej extrémistickou pravicovou stranou Jobbik. "Legálne fungovanie polovojenských zoskupení, vykazujúcich prvky a symboly agresívnej a fašistickej ideológie, je v členskej krajine EÚ a NATO hrubým popieraním hodnôt a demokratických princípov integrujúcej sa Európy, ktorá by toto nemala nechať bez povšimnutia," píše sa v stanovisku MZV SR, ktoré agentúre SITA poskytol jeho hovorca Ján Škoda.
Ministerstvo oceňuje odmietavý postoj maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya voči Maďarskej garde, ale zároveň je prekvapené, že Maďarská garda bola vôbec zaregistrovaná a že zatiaľ nedošlo k zákazu tohto militantného a revizionistického zoskupenia, ktoré podľa vlastných vyhlásení hodlá svoje aktivity rozširovať aj mimo územia Maďarska. Pre Slovenskú republiku je podľa MZV SR neprijateľná situácia, keď v jej susedstve ožíva duch fašizmu a neznášanlivosti ako symbolika neblahej minulosti, ktorú dnes odmieta celá demokratická Európa.
V Slovenskej republike bola organizácia podobného charakteru - Slovenská pospolitosť, nekompromisne zakázaná a rozpustená, píše sa v stanovisku. Podobný postoj očakávame od príslušných orgánov Maďarskej republiky v zmysle vyjadrenia vlády Maďarskej republiky z 29. augusta, že využije všetky ústavné prostriedky, aby potlačila a zamedzila šírenie extrémistických ideológií a hnutí v Maďarskej republike.

Beata
Balogová
