Bratislava 22. októbra (TASR) - Novela Trestného poriadku, ktorú predložilo ministerstvo spravodlivosti do medzirezortného pripomienkového konania, obsahuje približne 446 zmien. Uviedla dnes štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Anna Vitteková, ktorá spoločne predsedom komisie na novelizáciu Trestného kódexu Štefanom Minárikom predstavila filozofiu novely.
"Zo spomínaných zmien sú však približne dve tretiny legislatívno-technické, ktoré spresňujú dikcie zákona," uviedla dnes štátna tajomníčka Vitteková. "Zásadnejšie zmeny sa dotýkajú siedmich úsekov," povedal Minárik. Novela obsahuje najdôležitejšie zmeny v zaznamenávaní hlavného pojednávania, či verejného zasadnutia, kde o spôsobe záznamu bude rozhodovať sudca. Jedným z dôležitých zmien je zbavenie úplnej trestnej zodpovednosti kľúčového svedka. "Vypúšťa sa jeho definitívna beztrestnosť pred začatím pojednávania. Ide o to, aby spolupracoval až do odsúdenia páchateľov, či následne viedol bezúhonný život," dodal riaditeľ sekcie trestného práva. Vypúšťa sa úplne inštitút agenta provokatéra, ktorého v praxi neakcpetoval ani Špeciálny súd. Inštitút agenta, ktorý pomáha polícii odhaľovať korupciu, však zostáva naďalej.
Zmeny sa týkajú aj súdnych konaní, kde je snaha ich zefektívniť. "Navrhujeme, aby samosudca rozhodoval o prečinoch a trestných činoch a obzvlášť závažné trestné činy by riešili senáty," objasnil ďalej Minárik, ktorý zároveň zdôraznil, že kontrolu rozhodnutí samosudcov musia zabezpečiť odvolacie súdy. "Krajské súdy musia garantovať rozhodnutie príslušných obvodných súdov," dodal.
Ďalšia zmena, ktorú návrh novely obsahuje, sa dotýka náhrady škody. Poškodená osoba by nemusela podávať ďalšiu žalobu na civilnom súde, snahou je teda urýchliť vybavenie celej trestnej veci.
Dôležité zmeny sa dotýkajú dovolania a väzby, kde je snahou v druhom prípade umožniť súdu samostatne rozhodovať. Najväčšia zmena vychádza z Európskeho súdu pre ľudské práva. V novele sa vytvárajú možnosti pre vyšetrovateľov vojenskej polície a vyšetrovateľov colnej správy. Závažná zmena je aj imunita chráneného svedka a podmienečné zastavenie trestného stíhania.
"Čo sa týka mimoriadnych opravných prostriedkov návrh novely obsahuje len detailné zmeny, nie závažnejšie," povedal ďalej Minárik, ktorý mimo iného uviedol, že návrh "silno" podporuje Generálna prokuratúra SR. "Privítame však každý návrh, ktorý novelu vylepší," dodal okrem iného na záver.
Rezort spravodlivosti predložil návrh novely Trestného poriadku do medzirezortného pripomienkového konania vo štvrtok 18. októbra. MS SR následne vyzvalo v piatok 19. októbra poslanca Národnej rady SR a exministra Daniela Lipšica, aby predložil odborné pripomienky k návrhu novely trestných kódexov, teda k Trestnému poriadku a aj k Trestnému zákonu.
Ministerstvo tvrdí, že pri príprave legislatívnej zmeny zase Trestného zákona akceptovalo viaceré pripomienky z odborných kruhov. Pripomenulo, že nebude rušiť asperačnú zásadu pre ťažkých zločincov a ani pri spáchaní dvoch zločinov. Tá umožňuje zvýšiť hornú hranicu trestnej sadzby pre najťažšie trestné činy o jednu polovicu, ak bolo spáchaných niekoľko trestných činov naraz.
Asperačná zásada však nebude postihovať prvopáchateľov miernejších deliktov, pri ktorých vysoký trest prináša podľa rezortu spravodlivosti opačný efekt.
"Chceme pripraviť dobré a kvalitné kódexy, preto treba diskutovať, a nie občanov strašiť za cenu vytĺkania politického kapitálu," poznamenal šéf rezortu spravodlivosti Štefan Harabin. Cieľom navrhovanej zmeny je zefektívniť trestné konanie a ukladanie spravodlivých trestov.
Bývalý minister spravodlivosti Lipšic v piatok vyhlásil, že hlavným zámerom novely Trestného poriadku je uľahčiť život podozrivým z korupcie a organizovaného zločinu a umožniť všetkým právoplatne odsúdeným dať ešte raz preskúmať svoj rozsudok Najvyššiemu súdu SR.