Žilina 22. októbra (TASR) - Na výmenu skúseností a poznatkov z oblasti služieb zamestnanosti pre mladých ľudí na vidieku, podpory ich samozamestnania a zlepšenia služieb zamestnateľnosti bol zameraný projekt Vidiecky rozvoj a mikropôžičky v Poľsku a na Slovensku, ktorý dnes v Žiline vyvrcholil záverečnou konferenciou.
Podľa manažérky projektu Kataríny Kubiňákovej z občianskeho združenia Vidiecka organizácia pre komunitné aktivity (VOKA) pripravili projekt v spolupráci s poľskou nadáciou Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictva pre záujemcov v Žilinskom a Banskobystrickom kraji a Malopoľskom vojvodstve. Cieľovou skupinou boli mladí ľudia od 18 do 30 rokov. Na Slovensku pracovali s 580 ľuďmi, z toho viac ako 67 percent tvorili ženy. "Počas osemnástich mesiacov sme pripravili 21 podnikateľských kurzov, na ktorých sme vyškolili zhruba 290 ľudí, pričom 104 z nich začalo podnikať. Vďaka podpore formou dlhodobých stáží sa podarilo zamestnať 74 ľudí a začínajúcim podnikateľom sme poskytli 19 mikropôžičiek v celkovom objeme 2 milióny korún," skonštatovala Kubiňáková.
Poľská nadácia Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictva podľa Malgorzaty Stodulnej projekt prioritne nasmerovala na 3 obce s najväčším počtom nezamestnaných. Pracovala s 80 mladými ľuďmi, ktorým poskytla najmä pomoc psychológa a pomoc pri vypracovaní samostatných individuálnych akčných plánov, čo využilo viac ako 50 z nich. Okrem toho poskytla 33 mikropôžičiek v celkovom objeme zhruba 4,5 milióna korún, pripravila 19 kurzov a 7 odborných praxí. Ďalej zorganizovala dve školiace aktivity s psychológom a dve školenia pre začínajúcich podnikateľov.
Riaditeľka VOKA Jela Tvrdoňová zdôraznila, že za dôležitý považuje individuálny prístup, ktorý sa v aktívnej politike zamestnanosti nezabezpečuje. "To bolo asi aj našim najväčším úspechom, že sme dokázali zabezpečiť tento individuálny prístup, ktorý bol spoločným znakom slovenských aj poľských aktivít. Mladým ľuďom sa nevenuje príliš veľká pozornosť a my sme sa práve na túto skupinu zamerali," povedala Tvrdoňová.
Projekt Vidiecky rozvoj a mikropôžičky v Poľsku a na Slovensku podporuje talianska nadácia Unidea - UniCredit Foundation. Jej cieľom je intervencia v sociálnej a humanitárnej oblasti, pričom sa zameriava predovšetkým na podporu projektov v oblasti sociálnej starostlivosti, zdravotníctva, vzdelávania a životného prostredia.