BRATISLAVA 22. októbra (SITA) - "V pripravovanom zákone o postavení pedagogických zamestnancov neriešime problematiku ich odchodu do dôchodku a výšku dôchodkov," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Viera Trpišová. Podľa nej problematika je súčasťou zákona o sociálnom poistení, ktorý spadá pod rezort práce.
Školskí odborári chcú v rámci školskej reformy presadiť, aby učitelia mohli skôr odchádzať do dôchodku a mali atraktívnejšie penzie. Predseda školských odborárov Ján Gašperan pre agentúru SITA povedal, že učitelia si zaslúžia takéto výhody. "Psychické i fyzické zaťaženie je momentálne v školách také vysoké, že kto neskúsil učiť, kto s deťmi nepracuje, možno to nevie, ale nech skúsi a uvidí, že je to naozaj tak," uviedol Gašperan. Odborári chcú, aby sa v novom školskom zákone stanovilo, že dôchodky učiteľov sa upravia osobitným spôsobom. Získa sa tak čas na to, aby sa viedli rokovania a stihol sa urobiť výskum o zdravotnom stave učiteľov, z ktorého by sa malo vychádzať pri stanovovaní nových podmienok.
Výskum uskutočnia školskí odborári, podľa Gašperana potrvá minimálne rok a nebude jednoduchou záležitosťou. Vyberú si vzorku učiteľov z materských, základných i stredných škôl. Spoluprácu plánujú so Slovenskou akadémiou vied a zdravotníckymi zariadeniami. Gašperan sa domnieva, že učitelia odchádzajú do dôchodku vo veku 62 rokov v zlom zdravotnom stave. Podľa neho na znížení veku odchodu do dôchodku budú trvať, "ak sa naozaj zistí, že práca učiteľov je taká náročná, že vek 62 rokov nie je vhodný na to, aby robili v školách". Gašperan nechcel odhadnúť, koľko rokov by sa im malo odpustiť, keďže ešte nemá v rukách výsledky prieskumu.