Bratislava. Od budúceho roka sa obnoví činnosť deviatich z desiatich okresných súdov, ktoré boli pred troma rokmi zrušené v rámci reformy súdnej sústavy. Rozhodol o tom dnes parlament. Ministerstvo spravodlivosti pôvodne navrhovalo znovu zriadiť iba sedem súdov, obnovenie ďalších dvoch presadili poslanci.
K súčasným 45 okresným súdom tak pribudnú súdy v Malackách, Pezinku, Piešťanoch, Skalici, Bánovciach nad Bebravou, Novom Meste nad Váhom, Námestove, ako aj v Revúcej a Partizánskom. S obnovením posledných dvoch súdov pôvodne ministerstvo spravodlivosti nepočítalo.
Podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina je cieľom úpravy vytvoriť všetky predpoklady a podmienky pre efektívne fungovanie súdnictva v Slovenskej republike a zabezpečiť ústavou garantované práva na prejednanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na súdnu a inú právnu ochranu.
Lipšic: Vedenie schôdze bolo diletantské
Parlament nepodporil návrhy Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), aby mohlo byť súdne konanie aj na inom mieste ako v sídle súdu a riešila sa tak dostupnosť súdu občanom, ani návrh Ágnes Biró (SMK), aby vznikol okresný súd aj v Šali.
Hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch sprevádzali nedorozumenia, ktoré spôsobili, že viacerí poslanci po skončení hlasovania nevedeli, ktoré súdy vlastne vznikli. „Vedenie schôdze je také diletantské, že schvaľujeme návrhy, o ktorých nikto nevie, ako znejú,“ povedal pre médiá Daniel Lipšic (KDH).
Ako chaos označila situáciu na hlasovaní aj Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS). Koaliční poslanci napokon v rozpore s odporúčaním gestorského výboru schválili aj vznik okresného súdu v Partizánskom, hoci toto mesto leží len niekoľko kilometrov od Topoľčian, kde okresný súd pracuje, i Bánoviec nad Bebravou, kde sa na základe tohto zákona okresný súd obnovuje. „Je to výsledok koaličných dohôd,“ pripustila pre médiá Jana Laššáková (Smer-SD)
Na obnovených súdoch bude 57 sudcov
Predpokladá sa, že na nových súdoch by malo pôsobiť 262 pracovníkov a 57 sudcov. Obsadzovanie súdov si podľa rezortu spravodlivosti nevyžiada vytvorenie nových sudcovských a štátnozamestnaneckých postov, ani miest pre zamestnancov vo výkone prác vo verejnom záujme. Túto otázku navrhuje ministerstvo riešiť preložením sudcov a zamestnancov v štátnej službe z iných súdov.
Náklady na zriadenie okresných súdov sa v tomto roku odhadujú na 9,5 milióna korún, ktoré by sa mali využiť na sprevádzkovanie počítačových sietí, sťahovanie archívov či kancelárskeho zariadenia. Harabin sa v tejto súvislosti obrátil na ministra financií Jána Počiatka s požiadavkou na pridelenie rozpočtových prostriedkov v objeme 23,499 milióna korún, z ktorých vyše deväť miliónov by malo ísť rezortu spravodlivosti a takmer 14 miliónov Generálnej prokuratúre SR. Do roku 2010 náklady na činnosť ôsmich súdov dosiahnu 268,3 miliónov Sk, náklady na nové okresné prokuratúry by do roku 2010 mali predstavovať 28,5 milióna Sk.
Zrušenie desiatich okresných súdov presadil pred tromi rokmi vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH), podľa ktorého malé súdy fungovali neefektívne. Podľa súčasného ministra Štefana Harabina sa tým však občanom sťažil prístup k súdom.
Národná rada SR schválila návrh novely zákona o sídlach a obvodoch súdov. Na jej základe opäť vznikne deväť okresných súdov, ktoré boli s účinnosťou od 1. januára 2005 v rámci optimalizácie súdnej sústavy zlúčené s inými okresnými súdmi a zanikli.
Autor: šif

Beata
Balogová
