Bratislava 23. októbra (TASR) Na internetovej stránke Národnej rady (NR) SR bolo pri výsledkoch hlasovania o pripomienkach k novele zákona o sídlach a obvodoch súdov nepresne uvedené číslo schváleného bodu zo spoločnej správy. Neviem si to vysvetliť, ja som jasne uviedla, že spoločne o bodoch 2.1, 2.2., 7 a 10 nemôžeme hlasovať, lebo sme schválili body 1, 5 a 9, uviedla spravodajkyňa k zákonu, poslankyňa za Smer-SD Jana Laššáková.
Podľa výsledkov, ktoré boli pôvodne na internetovej stránke, bol namiesto bodu 9 označený za schválený bod 7, čo by mohlo znamenať existenciu samostatného okresného súdu v Tvrdošíne, ktorého územný obvod však predtým parlament iným hlasovaním podradil pod okresný súd v Námestove.
Dohoda v koalícii bola taká, že schválime a rozšírime nad rámec návrhu zákona súd v Revúcej a Partizánskom s tým, že sme nesúhlasili, aby bol v Tvrdošíne vytvorený nový súd, vysvetlila Laššáková s dodatkom, že zákonom boli popri siedmich pôvodne navrhovaných vytvorené ešte dva súdy, teda spolu deväť.
Môj názor je, že súd v Tvrdošíne neexistuje. Fakt ale je, že to hlasovanie bolo chaotické, reagoval poslanec KDH a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic s dodatkom, že podľa neho poslanci odhlasovali vznik deviatich súdov. Lipšic z formálneho hľadiska kritizoval viaceré dnešné hlasovania.
Od roku 2008 by sa na Slovensku mala obnoviť činnosť deviatich okresných súdov (OS), a to v Malackách, Pezinku, Piešťanoch, Skalici, Bánovciach nad Bebravou, Partizánskom, Novom Meste nad Váhom, Námestove a Revúcej. Vyplýva to z novely zákona o sídlach a obvodoch súdov SR z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú dnes schválil parlament.
Ide o súdy, ktoré zanikli v roku 2004 v rámci reformy organizačnej štruktúry súdov v SR, ktorá sa uskutočnila ešte pod vedením bývalého šéfa rezortu Daniela Lipšica. Vtedy namiesto plánovaných 13 zaniklo napokon len desať súdov a legislatívny proces taktiež vykazoval známky chaosu. Páni, keby tu neboli dámy, tak vám poviem, čo sme odhlasovali, reagoval v jednom momente vtedajší predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Hlasovanie musel niekoľkokrát prerušiť, návrh zákona bol dokonca vrátený do druhého čítania. Poslanci napríklad najskôr zamietli výmenu sídla okresného súdu z Dolného Kubína na okresný súd v Námestove. Následne však schválili zaradenie neexistujúceho okresného súdu v Námestove pod krajský súd v Žiline a v ďalšom pozmeňujúcom návrhu zase schválili prechod výkonu súdnictva z okresného súdu Dolný Kubín na okresný súd Námestovo.
Od prvého hlasovania po schválenie zákona vtedy uplynulo osem dní, v priebehu ktorých sa ním intenzívne zaoberal aj Ústavnoprávny výbor NR SR.
df bmg ed