Bratislava 23. októbra (TASR) - So 70. výročím výstavy Staré umění na Slovensku, ktorá sa v roku 1937 konala vo Vladislavskej sále Pražského hradu, spojili historici dnešný deň otvorených dverí na Pamiatkovom úrade SR v Bratislave.
Usporiadateľom prvorepublikovej výstavy v júni až októbri 1937 bola Umelecká beseda v Prahe, najstarší a najdôležitejší umelecký spolok v českých krajinách.
Cieľom expozície bolo ukázať významné maliarske, sochárske a architektonické diela Slovenska spolu s umeleckým remeslom a ľudovým umením od jeho počiatkov až po hranicu modernej doby, uviedla pre TASR bratislavská archivárka Martina Orosová.
Umeleckohistorická komisia zhromaždila takmer 1900 exponátov zo súkromných i verejných zvierok. Nikdy predtým nebola slovenská kultúra predstavená verejnosti takým rozsiahlym a reprezentatívnym spôsobom.
O expozíciu sa zaujímali mnohí vtedajší vládni činitelia. Na otvorení sa zúčastnil aj československý prezident Edvard Beneš. Najvýznamnejšia však bola podpora predsedu vlády Milana Hodžu.
Svoj cieľ splnila výstava nad očakávanie - videlo ju vyše 150.000 návštevníkov. Obraz romanticky exotickej, ale aj chudobnej a konzervatívnej východnej časti Československej republiky sa pred očami Pražanov zmenil na obraz kultúrnej, umelecky a historicky mnohotvárnej a krásnej krajiny.
Autorom pútavého plagátu výstavy, ktorý vydalo nakladateľstvo Melantrich Praha, bol Ľudovít Fulla.
K najprekvapujúcejším dojmom patrila celková inštalácia výstavy. Vtipná obrazotvornosť, pružnosť a vynaliezavosť pomohli vytvoriť vo Vladislavskej sále sústavu kójí a zásten, ktoré neunavovali a ukazovali divákovi vystavené diela v nových a nových pohľadoch, dodala Orosová.
Deň otvorených dverí na Pamiatkovom úrade SR bol dnes pripomienkou 15 rokov činnosti jeho archívu - inštitúcie špecializovanej na oblasť ochrany pamiatkového fondu Slovenska.
dem ed