BRATISLAVA 23. októbra (SITA) - V súčasnom systéme vzdelávania národnostných menšín sa kladie nedostatočný dôraz na osvojenie si základných jazykových a komunikačných zručností žiakov v štátnom jazyku, v materinskom jazyku a v cudzích jazykoch. Uvádza sa to v Koncepcii výchovy a vzdelávania národnostných menšín, ktorú ministerstvo školstva zaradilo do pripomienkového konania. Výučba v jazyku národnostnej menšiny nemôže ísť podľa ministerstva na úkor kvality štátneho slovenského jazyka. Rezort chce, aby štátny jazyk príslušníci národnostných menšín ovládali už v materskej škole. Cieľom tejto požiadavky je poskytnutie rovnakých šancí uplatnenia sa na trhu práce na celom území Slovenskej republiky.
Ministerstvo chce zároveň skvalitniť výchovno-vzdelávací proces s cieľom rozvoja komunikačných schopností a návykov v materinskom jazyku a v štátnom jazyku. Navrhuje tiež inováciu metodológie osvojovania si slovenského jazyka v materských, základných a stredných školách s výchovným a vyučovacím jazykom maďarským. Ministerstvo školstva tiež v koncepcii presadzuje skvalitnenie ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov, a to v oblastiach informačných technológií, ovládania cudzieho jazyka, týka sa to najmä učiteľov 1. – 4. ročníkov, a slovenského jazyka v súčinnosti so slovenskou literatúrou.
V školách s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny a vyučovaním jazyka národnostnej menšiny sa budú používať ministerstvom školstva schválené preklady učebníc, ktoré sa používajú v školách s vyučovacím jazykom slovenským, okrem učebníc a učebných textov materinského jazyka a cudzieho jazyka. Podstatou je osvojenie si komunikačných schopností a zručností. To znamená vedieť čítať s porozumením, písať, tvoriť a používať informácie v materinskom a štátnom jazyku. V literatúre pracovať viac s textom, čo je vhodným prostriedkom k rozmýšľaniu v jazyku, vytvárania pozitívnych vzťahov k hodnotám štátotvorného národa, vlastnej národnosti a ostatných národností v SR.