PREŠOV 23. októbra (SITA) – Slováci si zvykli separovať papier, sklo a plasty. Horšie je to s triedením kovových obalov, ktoré podporuje iba tisíc obcí a miest. Program odpadového hospodárstva SR stanovuje v roku 2010 dosiahnuť recykláciu 43 percent kovových obalov evidovaných na trhu. Preto prioritou Recyklačného fondu (RF) pre ďalšie obdobie bude dobudovať recyklačné kapacity a zabezpečiť dostatok roztriedenej suroviny. Fond vynaloží viac prostriedkov na propagáciu tohto zámeru aj na základe potrieb a možností jednotlivých regiónov. Povedal to na dnešnej tlačovej besede vedúci sektoru kovových obalov Recyklačného fondu Peter Širica. Podľa jeho vyjadrenia Slovensko má dostatočné spracovateľské kapacity na túto komoditu v existujúcich hutiach a zlievarňach. Avšak železný šrot sa k nám musí dovážať. Tento stav by mali znížiť spracovatelia separovaného kovového odpadu.
RF od svojho vzniku za obdobie vyše piatich rokov podporil rozšírenie separovaného zberu a triedenia kovových obalov a ich materiálové zhodnotenie viac ako 42 miliónmi korún. Najviac podporených projektov zo sektoru kovových obalov bolo z Prešovského kraja. Patrí k ním aj firma TAVAL, s.r.o. Ľubotice v okrese Prešov, ktorej RF podporil štyri projekty 40 miliónmi korún. Ako uviedla riaditeľka výroby a správy spoločnosti TAVAL Danka Džuganová, ich firma nemá na východe republiky konkurenta. Separovaný kovový odpad sústredia z celej republiky, ide o širokú škálu od počítačových zariadení, cez obaly od 200-litrových sudov až po najmenšie fólie zo žuvačiek. Firma je na trhu jedenásty rok a zamestnáva do 50 ľudí. Využíva najlepšie dostupné technológie, ktoré umožňujú spracovanie kovových obalov s obsahom hliníka formou tavenia. Dotácie z RF použili na nákup čerpadla na miešanie a transport tekutého kovu, čím dosiahli recykláciu tenkostenných odpadov hliníka vrátane kovových obalov. RF im prispel aj na projekt umožňujúci odstraňovanie nežiaducich povlakov, ktorý umožňuje spracovanie takéhoto odpadu, ktorý nedokáže spracovať nikto iný. Z dotácie RF kúpili výrobnú linku na drvenie elektronického šrotu a mechanickú ruku na manipuláciu s kovovými obalmi. Spoločnosť sa zaviazala, že do roku 2011 ročne spracuje 160 ton kovových obalov. Asi polovica produkcie ide na vývoz, na domácom trhu obchodujú hlavne s automobilkami.
Na všetky komodity RF v rámci Slovenska za viac ako päť rokov svojho pôsobenia schválil projekty za viac ako 2,69 mld. Sk, čím vyhovel asi šiestim tisícom žiadateľov. Boli medzi nimi podnikateľské subjekty aj samosprávy. V Prešovskom kraji za to isté obdobie podporili 689 žiadateľov sumou 298 mil. Sk. Informoval o tom riaditeľ RF Ján Líška. Vysoký záujem miest a obcí o príspevok za vytriedený odpad viedol k rozhodnutiu správnej rady RF, že od druhého polroka zvýšili príspevok za jednu tonu roztriedeného komunálneho odpadu pre každého žiadateľa na 1 800 Sk. Dovtedy sa táto suma pohybovala od 1 300 do 1 800 Sk.