V Európskom parlamente v Štrasburgu vystúpi 16. mája s príspevkom, v ktorom okrem iného zhodnotí stav integračného procesu Slovenska na ceste do Európskej únie. O týždeň neskôr (24. mája) prednesie pred slovenským zákonodarným zborom správu o stave republiky. Pôjde o v poradí už druhé vystúpenie prezidenta Schustera v Národnej rade SR, na pôde Európskeho parlamentu vystúpi ako vôbec prvý slovenský prezident. Obe vystúpenia, ako tvrdí prezident, budú mimoriadne otvorené a primerane kritické.
"V Európskom parlamente nechcem vystupovať chválenkársky, lebo by sme sa zosmiešnili. Nebudem sa strápňovať, budem otvorený a kritický", uviedol prezident v rozhovore pre TASR. Okrem pozitívnych hodnotení chce sebakriticky pripomenúť aj nesplnené plány. Prezident na plenárnom zasadnutí EP nadnesie pravdepodobne aj otázku obáv Slovenska zo zavedenia hraníc medzi SR a krajinami Visegrádskej štvorky. EP očakáva tiež jeho argumentáciu v prospech integrácie Slovenska a rozširovania EÚ.
V slovenskom parlamente bude prezident podľa vlastných slov vystupovať rovnako "otvorene, vecne a kriticky", v niektorých prípadoch hodlá naznačiť aj prípadné východiská. Schuster sa v uplynulých mesiacoch sústreďoval popri inom na zbieranie podnetov pre uvedené vystúpenie z rôznych zdrojov. Je však presvedčený o tom, že mnohé jeho námety často nie sú vypočuté len kvôli tomu, že je ich autorom.
"Ja musím hovoriť vždy len pravdu ako na súde a takto budem vystupovať aj v máji. Pre niekoho táto pravda môže byť relatívna a môže ju chápať ako jednostrannú kritiku", tvrdí Schuster. Jeho hodnotenie, ako dodal, musí vychádzať z optiky občana, a nie z pohľadu opozície alebo koalície.
Prvý prejav v slovenskom parlamente, ktorý bol hodnotený ako konštruktívne kritický, predniesol prezident Schuster v novembri 1999. Európsky parlament mal pôvodne navštíviť už minulý rok v júli, vzhľadom na jeho vážne zdravotné problémy však musela byť táto návšteva odložená.