TRNAVA 23. októbra (SITA) - Z dvoch protestov prokuratúry, zaradených na dnešné rokovanie Mestského zastupiteľstva v Trnave, vyhoveli poslanci len jednému. Podľa neho následne schválili nové všeobecno-záväzné nariadenie (VZN) o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta. Aj keď okresná prokuratúra potvrdila v tomto roku už tretí raz, že schválením doteraz platného VZN poslanci konali nad rámec zákona, ani dnes schválený dokument, napriek odstráneným právnym nezrovnalostiam, nezmení čas prevádzky barov, diskoték, kaviarní a ďalších zábavných podnikov v Trnave. Naďalej v priestoroch susediacich so stavbami, určenými na bývanie, to bude do 22:00 hodiny, v ostatných objektoch v rámci obytnej zóny do 2:00 ráno.
Námestník okresnej prokurátorky Jozef Kleinman pred poslancami o podstate protestu proti VZN o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta povedal, že platný zákon o obecnom zriadení už neberie do úvahy všetky situácie. "Ústava zaručuje slobodu podnikania a mesto nemôže usmerňovať čas na podnikateľské aktivity," taký bol jeden z argumentov zástupcu okresnej prokuratúry. Viceprimátor a predsedajúci dnešného zastupiteľstva Vladimír Butko síce priznal, že nie všetko, čo mesto robilo, bolo v súlade s ústavou, napriek tomu je presvedčený, že mesto si ctí a váži každého podnikateľa. Zároveň pripomenul, že poslanci musia obhajovať záujmy všetkých občanov. Po schválení nového textu VZN Kleinman pre agentúru SITA potvrdil, že aj napriek spornému bodu pre prevádzkovateľov zábavných podnikov v obytnej zóne, je zákonnosť v novom VZN zabezpečená.
Ďalší protest prokuratúry k podmienkam zriaďovania exteriérových sedení v meste poslanci akceptovali len čiastočne, keďže bol doručený na radnicu iba necelý týždeň pred zasadnutím a o návrhoch z neho vyplývajúcich budú rokovať na novembrovom zasadnutí mestského parlamentu.
Problémy trnavských podnikateľov aj protesty prokuratúry zaujali tiež špecialistu na komunálne právo a mestského poslanca v Banskej Bystrici Vladimíra Pirošíka, ktorý bol svedkom rokovania na trnavskej radnici. Ako potvrdil, zaujali ho protesty prokuratúry k VZN, s čím sa doteraz vo svojej právnickej praxi nestretol. "Pochopil som, že sa tu pobili dva verejné záujmy. Čo ma však zaujalo, je samotný inštitút protestu prokurátora, ktorý nie je až taký bežný na Slovensku," dodal Pirošík. Predpokladá tiež, že medializácia tejto trnavskej kauzy môže aj v ďalších samosprávach byť príkladom, že sa dotknutí podnikatelia alebo občania budú obracať na prokuratúru.