Bratislava 24. októbra (TASR) - Únia miest Slovenska (ÚMS) sa opäť obrátila na Národnú radu (NR) SR so žiadosťou o vypustenie časti zákona o banskej činnosti, ktorá novelizuje tzv. banský zákon o vecné bremeno. K výzve sa pripojil aj predseda občianskeho združenia Dom Európy Peter Beňuška a organizácia Greenpeace Slovensko.
Ako TASR informoval generálny sekretár ÚMS Marián Minarovič, súčasná právna úprava zabezpečuje štátu možnosť ťažiť v prípade dodržania presne stanoveného postupu. Ten sa bude dať podľa ÚMS po novelizácii obísť v priebehu 60 dní. "Ak je ťažba vo verejnom záujme, sú posúdené vplyvy na životné prostredie a ak dá banský úrad súhlas na ťažbu, môže sa v prípade potreby použiť aj inštitút vyvlastnenia," vysvetľuje sa vo výzve poslancom.
Únia považuje novelizáciu zákona za protiústavnú, keďže ohrozuje životné prostredie, kultúrne a prírodné dedičstvo, znižuje možnosti rozvoja miest a obcí. Zároveň tvrdí, že nerešpektuje ich suverenitu a národný záujem hospodárneho využívania prírodného bohatstva.
Predstavitelia Greenpeace sa obávajú, že ak by zákon prešiel v navrhovanej podobe, ťažba nerastov, ktorých ložiská sa nachádzajú pod pozemkami, by automaticky dostala prednosť. Predpokladajú tiež, že podľa návrhu by mohli ťažiari voľne vstupovať na súkromné pozemky, pričom majitelia by museli strpieť dočasné umiestnenie zariadenia ťažobných spoločností.
Únia upozorňuje, že paragraf o vecnom bremene sa dotýka 403 dobývacích priestorov, ktoré v niektorých prípadoch prekrývajú celé mestá a obce, a tak ide o tisíce vlastníkov. Ide napríklad o mestá Banská Štiavnica, Kremnica, Pezinok, Rožňava, Bratislava, Gbely, Malacky, Nováky, Handlová a iné.