Bratislava 24. októbra (TASR) - Novú publikáciu o životnom prostredí v Karpatoch - Carpathians Environment Outlook, na vzniku ktorej sa významne podieľal Geografický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV), prezentovali na nedávnej 6. Paneurópskej konferencii ministrov životného prostredia v Belehrade.
Medzinárodný tím 19 spoluautorov publikácie a prispievateľov zo všetkých karpatských krajín koordinoval prof. Mikuláš Huba z Geografického ústavu SAV v Bratislave, ktorý bol jedným z účastníkov stretnutia v Belehrade. Okrem neho sa na vzniku publikácie podieľali aj ďalší šiesti vedeckí pracovníci tohto ústavu. Slovenská akadémia vied figuruje i na zozname 16 inštitúcií z celého sveta, ktoré poskytli projektu inštitucionálnu podporu. Hlavným koordinátorom projektu bol Program OSN pre životné prostredie (UNEP). Projekt čiastočne podporila aj Európska únia v rámci programovej schémy Interreg III. B CADSES - Karpatský projekt. Dáta za slovenskú stranu zabezpečila Slovenská agentúra pre životné prostredie.
Publikácia má päť hlavných častí, ktoré sa týkajú stavu životného prostredia v Karpatoch a analýzy najdôležitejších environmentálnych problémov regiónu. Na 232 stranách obsahuje tiež výhľad na roky 2005 - 2020, tri scenáre ďalšieho vývoja karpatského regiónu, závery a návrhy opatrení, ako aj desiatky grafických príloh.
Ako povedal prof. Mikuláš Huba, projekt i publikácia súvisia s implementáciou Karpatského dohovoru, ktorý prijali ministri životného prostredia a vlády počas 5. ministerskej konferencie v Kyjeve v roku 2003. Zároveň je to ďalší príspevok INEP k mapovaniu a prognózovaniu vývoja životného prostredia v dôležitých horských oblastiach sveta. Pred Karpatmi to boli napríklad Alpy a Kaukaz.
Konferencie ministrov životného prostredia sa konajú každé štyri roky a sú súčasťou procesu Životné prostredie pre Európu.