Bratislava 24. októbra (TASR) - Vybudovanie nového spoločného mediálneho komplexu pre Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) je najvýhodnejším variantom riešenia vysokej miery nehospodárnosti STV a SRo. Vyplýva to zo zámeru systémového riešenia priestorového usporiadania STV a SRo, ktorý dnes vláda zobrala na vedomie.
Z dokumentu je tiež zrejmé, že do úvahy pripadá aj možnosť modernizácie súčasných priestorov týchto verejnoprávnych médií, prípadne prebudovanie STV pre potreby oboch inštitúcií. "Na základe analýz uskutočnených v rámci spracovania materiálu možno variant vybudovania nového spoločného mediálneho komplexu hodnotiť ako najvýhodnejší," uvádza sa v dokumente s tým, že napriek náročnosti jeho realizácie z pohľadu vlastníckeho, právneho a procesného prináša jednoznačné ekonomické efekty.
Výstavba novej budovy podľa Ministerstva kultúry (MK) SR povedie z dlhodobého hľadiska k zásadnej redukcii nákladov spojených s prevádzkou budov a je veľmi perspektívna z pohľadu možností zapojenia súkromného investora ako možného zdroja financovania projektu.
Podľa rezortu je silnou stránkou tohto riešenia najmä fakt, že nový objekt bude po technickej a stavebnej stránke spĺňať najnáročnejšie požiadavky moderných verejnoprávnych médií. "Poloha budovy v zóne Pribinova umožní intenzívnejší kontakt a spoluprácu so Slovenským národným divadlom a vytvorí predpoklady pre vznik kultúrneho centra v rámci Bratislavy," vysvetľuje sa v návrhu s dodatkom, že plusom má byť aj dobrá dopravná infraštruktúra.
Rovnako by malo pomôcť uvoľnenie terajších priestorov SRo a STV v rámci zaistenia zdrojov financovania výstavby nového komplexu a efektívnejšia komunikácia medzi inštitúciami plynúca z priestorovej blízkosti.
Slabými stránkami tejto výstavby sú podľa MK potenciálne prevádzkové komplikácie SRo spôsobené umiestnením hudobnej prvovýroby v pôvodnej lokalite SRo a procesne a právne komplikovanejšia realizácia tohto variantu.
"Riešenie v rámci súčasného priestorového usporiadania je z právneho a procesného hľadiska najjednoduchšie. Je však spojené s nutnosťou modernizácie neefektívne využívaných priestorov a s potrebou zabezpečenia nepretržitej prevádzky počas rekonštrukcie. Riešenie vo forme prebudovania STV pre potreby obidvoch médií akcentuje slabé stránky oboch variantov a oslabuje ich silné stánky. Z tohto dôvodu sa javí ako najmenej vhodné," konštatuje MK.
Celkové náklady na výstavbu nového mediálneho komplexu stanovené na základe súčasnej priemernej smernej ceny metra kubického pre rok 2006 boli stanovené na 2,6 miliardy Sk. V prípade prebudovania STV by sa mali vyšplhať na 1,9 až 2,6 miliardy korún. Výdavky na modernizáciu terajších budov by sa mali na základe štúdie pohybovať okolo 2,4 až 4,2 miliardy Sk.
V materiáli sa tiež uvádza, že súčasná veľká nehospodárnosť terajších priestorov STV a SRo je spôsobená tým, že budovy boli pôvodne priestorovo a kapacitne navrhnuté pre väčší počet zamestnancov s možnosťou ďalšieho rozvoja. V prípade SRo predstavuje jeho využitie 30 percent a v prípade STV 41 percent.
"Ak majú obe verejnoprávne inštitúcie plniť zákonom stanovené úlohy a efektívne pritom riadiť svoje náklady, treba hľadať dlhodobé koncepčné riešenie v oblasti nehnuteľného majetku, ktorý obe inštitúcie spravujú a užívajú," uzatvára MK.