Bratislava 24. októbra (TASR) - Reagovať na hrozbu Komisie európskych spoločenstiev, ktorá pre nesprávne začlenenie smernice Európskej únie do slovenského práva zvažuje podanie žaloby proti Slovenskej republike na Súdny dvor Európskeho spoločenstva (ES), bolo jedným z cieľov novely antidiskriminačného zákona, ktorú dnes schválila vláda.
Predmetná smernica z roku 2002 sa týkala vykonávania zásady rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami, pokiaľ ide o prístup k zamestnaniu, odbornej príprave a postupu v zamestnaní a pracovných podmienkach. Navrhovaná novela túto smernicu doplnila do prílohy.
Dôvodom pre novelizáciu je aj začlenenie smernice Rady ES o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania medzi mužmi a ženami v prístupe k tovaru a službám a k ich poskytovaniu do nášho právneho poriadku, čo sa členské štáty ES zaviazali urobiť najneskôr do 21. decembra tohto roku. V novele sa táto smernica pridala do prílohy.
Predkladateľ návrhu, podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič doplnil do zákona aj dôvody zákazu diskriminácie. Predtým bol zákaz diskriminácie z akéhokoľvek dôvodu, čo malo viesť k nejasnostiam v rozhodovacej praxi súdov.
Z dôvodu zosúladenia antidiskriminačného zákona so smernicami Rady ES sa v novele mení tiež definícia obťažovania a dopĺňa sa definícia sexuálneho obťažovania, ktorá v pôvodnom zákone chýbala.
Z materiálu je zrejmé, že zákon obsahuje aj nové ustanovenie, podľa ktorého diskrimináciou nie je prijatie dočasných vyrovnávacích opatrení orgánmi štátnej správy smerujúcich k odstráneniu rôznych druhov znevýhodnení. Pod takýmito dočasnými vyrovnávacími opatreniami sa myslí napríklad zabezpečenie zdrojov pitnej vody, program mobilných zdravotných jednotiek, zavádzanie rómskych asistentov pre učiteľa či opatrenia, ktoré zohľadňujú etnicitu pri prijímaní do zamestnania alebo škôl.
Novela zákona navrhuje aj ďalšie spresnenie a rozšírenie pôsobnosti Slovenského národného strediska pre ľudské práva.