Bratislava 24. októbra (TASR) - Verejnosť by mala mať prístup k rozhodovaciemu procesu pred prijatím rozhodnutia o zámernom uvoľnení geneticky modifikovaných organizmov (GMO) do životného prostredia a pri ich uvedení na trh. Vyplýva to z ratifikácie zmien a doplnení Aarhuského dohovoru, ktorú dnes schválila vláda.
Slovensko sa tak zaviazalo zabezpečiť včasnú a účinnú informovanosť verejnosti, aby mala dostatočný priestor na vyjadrenie názoru na navrhované rozhodnutia. Zároveň sa má SR snažiť o zabezpečenie náležitého zohľadnenia výsledku procesu účasti verejnosti pri prijímaní rozhodnutia.
Ako vyplýva z materiálu, nie všetky informácie spojené s rozhodovaním budú verejnosti sprístupnené. Dohovor spresňuje, že za dôverné nemožno považovať napríklad všeobecný popis príslušného GMO, ako aj jeho predpokladané použitie a posúdenie environmentálnych rizík.
Podľa dohovoru má verejnosť právo akýmkoľvek vhodným spôsobom predkladať k návrhu zámerného uvoľnenia, ako aj uvedenia na trh akékoľvek pripomienky, informácie, analýzy alebo názory, ktoré považuje za dôležité.
V záujme transparentnosti rozhodovania je Slovensko povinné zverejňovať napríklad informácie o povahe prípadných rozhodnutí, o orgáne zodpovednom za rozhodnutie, ako aj o opatreniach na zabezpečenie účasti verejnosti. Zároveň sa má označiť príslušný orgán, ktorému možno adresovať pripomienky a lehoty ich predkladania.