Ministerstvo kultúry môže začať pripravovať výstavbu spoločnej budovy Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu za 2,6 miliardy korún. Zámer postaviť budovu totiž dnes odobrila vláda a uložila ministerstvu do konca mája 2008 predložiť harmonogram prác. Mediálny komplex by mal stáť neďaleko novej budovy Slovenského národného divadla do roku 2013.
Verejnoprávne médiá by v budúcnosti mohli mať nielen spoločnú budovu, ale aj vedenie. "Jedna budova vyvolá nielen prirodzenú synergiu, ale predpokladá to aj spoluprácu v niektorých oblastiach a to môže v budúcnosti vyústiť do spojenia. Je tu ešte vždy aj nejaká aktuálna situácia hospodárenia týchto verejnoprávnych médií, ich ekonomiky, ktorá môže viesť k urýchleniu tohto procesu," povedal minister kultúry Marek Maďarič.
Vláda zámer ministerstva odobrila po prerokovaní analýzy súkromnej spoločnosti, podľa ktorej je presťahovanie verejnoprávnej televízie (STV) a rozhlasu (SRo) do novej účelovej budovy najvýhodnejšie riešenie. SRo totiž využíva len 30 percent svojej budovy a STV 41 percent, pričom sú obe budovy zastarané. V roku 2006 rozhlas na prevádzku budovy minul 81,3 milióna Sk, televízia 66,3 milióna korún.
Iné možnosti, ako napríklad modernizáciu súčasných budov verejnoprávnych médií, ministerstvo zavrhlo. Rekonštrukcia by podľa odhadu ministerstva vyšla na 2,4 až 4,15 miliardy korún.
VIDEO: Marek Maďarič o novej budove
Vláda chce, vedenie nesúhlasí
Vedenie televízie a rozhlasu so stavbou novej budovy nesúhlasilo, prisľúbilo však spoluprácu na tomto variante. Ich kladný postoj je základnou podmienkou prípravy stavby, pretože ministerstvo ju chce financovať z predaja starých budov STV a SRo.
"Štúdia je natoľko všeobecná, že sa na jej základe STV nemôže zodpovedne rozhodnúť pre ktorúkoľvek z navrhovaných variant," napísalo vedenie STV v pripomienkach k materiálu. Analýze tiež vytklo, že sa nezaoberá potrebami televízneho vysielania, či digitalizáciou, ktorá už v STV začala.
Rozhlas si zase nechal urobiť vlastnú štúdiu v architektonickom ateliéri. Z nej mu ako ideálny variant vyšla prístavba k jeho súčasnému sídlu, kam by sa mal presťahovať.
Sťahovanie TASR je otázne
Otázne zatiaľ ostalo začlenenie štátnej tlačovej agentúry TASR do budovy. V najnovšej verzii materiálu sa už s jej sťahovaním do spoločnej budovy na rozdiel od minulosti jednoznačne nepočítalo. Agentúra si pritom len nedávno prenajala nové priestory po tom, čo sa vysťahovala zo svojej budovy.
Nová spoločná budova Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu môže byť predpokladom na zlepšenie kvality ich programov. Po dnešnom rokovaní vlády to uviedol minister kultúry Marek Maďarič.
"Výstavba novej budovy je jeden z nástrojov, ktorý môže zlepšiť ekonomickú stránku verejnoprávnych médií a dôsledok môže viesť aj k možnosti dávať väčšie prostriedky do programu," vysvetlil Maďarič svoje stanovisko.
"Jedna budova vyvolá nielen prirodzenú synergiu blízkosti ľudí z tých médií, ale predpokladá to aj spoluprácu v niektorých oblastiach," naznačil minister možnosť zlučovania oboch inštitúcií v budúcnosti. Urýchliť tento proces by podľa neho mohlo hospodárenie oboch verejnoprávnych médií.
Podľa Maďariča je budova najvýhodnejšou možnosťou
Výstavba novej budovy je v súčasnosti podľa Maďariča najvýhodnejšou možnosťou, keďže by stála 3,7 miliardy korún a dve miliardy by štát získal predajom súčasných budov. Rekonštrukcia oboch budov vrátane investícií do technológií by podľa materiálu, ktorý dnes vláda vzala na vedomie, vyšla na 3,6 miliardy korún. Minister zdôraznil aj fakt, že nová budova by mala výrazne nižšie prevádzkové náklady.
Maďarič dodal, že sa v ďalšej fáze bude usilovať o to, aby v novej budove pracovala aj TASR. "Keďže v tejto chvíli narábame práve s nehnuteľnosťami dvoch verejnoprávnych inštitúcií, nemohol som si dovoliť tam v tejto fáze TASR zaradiť," zakončil.
Vnútro nakúpi techniku za vyše 61 miliónov na prevoz eura
Ministerstvo vnútra (MV) nakúpi techniku na bezpečný transfer eura na Slovensko a do ústredia Národnej banky Slovenska (NBS), ako aj na prevoz eura po území SR z ústredia NBS do jej určených expozitúr za 61,37 milióna korún. Vyplýva to z rámcového odhadu a špecifikácie požiadaviek na personálne zabezpečenie a dovybavenie technickými prostriedkami útvarov MV zabezpečujúcich ochranu prepravy eurových bankoviek a mincí do NBS, ktorý dnes vláda vzala na vedomie.
Za tieto peniaze, ktoré rezort získal formou "Darovacej zmluvy" od slovenskej centrálnej banky, sa má formou verejnej súťaže zabezpečiť nákup dvoch balisticky chránených sprievodných terénnych vozidiel BR5 a BR6 za 28 miliónov korún a šesť sprievodných terénnych vozidiel za 12 miliónov Sk. Počíta sa aj so zadovážením 20 kusov samopalov kalibru 5,7 milimetra za 2,8 milióna Sk, 20 kusov pištolí rovnakého kalibru za 900 tisíc korún a 40 tisíc prislúchajúcich nábojov v celkovej hodnote 562 tisíc Sk.
K bezpečnému manipulovaniu s peniazmi by malo dopomôcť aj šesť kusov ručného navigačného prístroja GPS spolu s digitálnou mapou za 258 tisíc korún, 80 prenosných rádiostaníc vrátane stacionárnych rádiových prevádzačov v hodnote 13,1 milióna Sk a 2O vozidlových rádiostaníc s konzolami na ich diaľkové ovládanie s dispečerským pracoviskom za 2,69 milióna Sk. Zabezpečí sa aj jeden mobilný rádiový prevádzač (903 tisíc Sk) a jedno programovacie zariadenie na šifru (118 tisíc korún).
Na záver dokumentu MV uvádza, že v prípade, ak by si to bezpečnostné opatrenia v procese prípravy a zavedenia eura v SR vyžadovali, je možné uvažovať i s nasadením príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia Ozbrojených síl SR, s ktorými má Policajný zbor veľmi dobré skúsenosti, napr. zo zabezpečovania summitu Bush - Putin.
Autor: ks

Beata
Balogová
