"Nová reformná zmluva pre Európsku úniu umožní aktívnejšiu spoluúčasť kresťanov," tvrdia európski biskupi a dodávajú, že diskusia o kresťanských koreňoch kontinentu sa ešte neskončila. Generálny sekretár Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) Noel Treanor uvítal dohodu, ktorú dosiahli predstavitelia štátov a ocenil, že dáva najavo záujem o spoločné blaho Európy a jej obyvateľov. COMECE obzvlášť uvítala predstavenie pätnásteho článku Lisabonskej dohody, ktorý uvádza: "Únia rešpektuje a neposudzuje národné zákony, ktoré sa týkajú cirkví a náboženských združení alebo spoločenstiev v členských štátoch. Uznávajúc ich identitu a špecifický prínos, Únia bude udržiavať otvorený, transparentný a pravidelný dialóg s týmito cirkvami a organizáciami."
Podľa slov podpredsedu kresťanských demokratov Júliusa Brocku, KDH však nebude hlasovať za návrh, aj keď sa volá zmluva reformnou, "pretože ona je z 95 % v takej istej podobe ako bol pôvodný návrh. Ja si myslím, že Slovensko sa zbavuje aj prijatím tejto podľa niekoho reformnej zmluvy vážnych kompetencií, napríklad v zahraničnej politike, v azylovej politike, v oblasti vnútra. A to znamená, že Európsky parlament bude rozhodovať miesto nás v NR SR a nemyslím si, že to je náš záujem, preto náš postoj," uviedol v nedeľu Brocka.
Ďalší podpredseda KDH Martin Fronc priznáva, že reformná zmluva je posunom k lepšiemu. "Sú ale veci, s ktorými nemôžeme súhlasiť. Naše videnie nie je protieurópske, ale záleží nám na záujmoch Slovenska," povedal dnes pre agentúru SITA Fronc. Kresťanskí demokrati majú podľa neho výhrady k spôsobu hlasovania, ktorý malé krajiny posúva do úlohy štatistov. "Ide najmä o niektoré hlasovania, v ktorých bolo v minulosti možné právo veta alebo blokujúca menšina. Blokovanie budú môcť robiť len veľké krajiny," upozornil.
Noel Treanor však poznamenal, že preambula síce hovorí o kultúrnom, náboženskom a humánnom dedičstve starého kontinentu, ale nezmieňuje sa o kresťanstve. "Diskusia o kresťanských koreňoch Európy je neoddeliteľná od obrazu európskej identity a teda je potrebné, aby pokračovala," povedal Treanor.
Reformovaná ústava by mala byť oficiálne podpísaná dvadsiatimi siedmimi predstaviteľmi štátov a vlád 13. decembra v Lisabone. Ak všetky členské štáty dohodu ratifikujú počas nasledujúcich dvanástich mesiacov, text sa dostane do platnosti v januári 2009.