Šéfredaktor spravodajstva a publicistiky Slovenskej televízie (STV) Ján Šmihula dostal od generálneho riaditeľa televízie Radima Hrehu za úlohu zvýšiť do roka sledovanosť a dôveryhodnosť svojich relácií. Hreha to uviedol po dnešnej Rade STV.
"V opačnom prípade pristúpim aj k personálnemu riešeniu," reagoval Hreha na dve správy, ktoré dnes prerokovala Rada STV - správu jej vlastnej expertnej komisie a analýzu mediálnej odborníčky Stanislavy Benickej, ktorú si STV nechala vypracovať. Zároveň požiadala riaditeľa, aby najbližšej Rade STV predložil koncepciu rozvoja spravodajstva.
"Samozrejme, že ma neteší, že takmer tretina redaktorov odišla a ďalší majú kritické pripomienky. Ale na druhej strane to oddelenie, respektíve celá divízia spravodajstva bola v minulosti dosť deformovaná a nebol kladený dôraz na profesionalitu v rámci verejnoprávnych kritérií," reagoval na správu komisie expertov Rady STV, podľa ktorej letnú krízu v spravodajstve spôsobila čiastočne aj nízka profesionálna úroveň časti redaktorov. Podľa členky komisie Zuzany Krútkej redaktori hľadali vzory v komerčných, a nie verejnoprávnych televíziách. "Väčšina redaktorov má zásadný problém s rozlišovaním medzi cenzurovaním a editovaním," reagoval Krútkej kolega z komisie Eduard Chmelár na skutočnosť, že správa nepotvrdila indície o cenzúre. Správa však považuje za závažné pochybenie, na ktoré upozornil bývalý publicista STV Boris Koreň a podľa ktorého televízia nebola ochotná odohrať reláciu s "prázdnym kreslom", ak sa pozvaný politik rozhodol neprísť. Takáto prax by podľa Krútkej zaručila politikom možnosť svojou neúčasťou spôsobiť, že STV nebude nakrúcať pre nich nepríjemné témy.
Obidvaja členovia komisie zároveň konštatovali, že šéfredaktorov podiel na problémoch spravodajstva je vyšší než podiel radových redaktorov.