Bratislava 16. apríla (TASR) - Minister zdravotníctva SR Roman Kováč je rozhodným odporcom eutanázie, pretože lekár je povinný pomáhať pacientovi do poslednej chvíle jeho života. "Ukončiť život pacienta je v rozpore s poslaním medicíny, ktorá má život chrániť a zachraňovať", povedal pre TASR na margo rozhodnutia hornej komory holandského parlamentu, ktorá odhlasovala legalizáciu eutanázie. Holandsko sa tak stalo jedinou krajinou na svete, kde je možná vražda z milosrdenstva.
Je v poriadku, ak lekár v maximálnej miere uľahčí prechod pacienta na druhý svet a urobí ho bezbolestným, hovorí minister, ktorý však nevidí rozdiel medzi eutanáziou a popravou smrtiacou injekciou. "Aj keby prišiel niekto s takýmto návrhom, celou silou budem proti nemu bojovať", dodal. Žiadna zo zdravotníckych profesijných organizácií na Slovensku však zatiaľ neprišla s návrhom zlegalizovať milosrdnú smrť. "Asi poznajú moje striktné stanovisko, tak to ani neskúšajú", uzavrel Kováč.
Nový zákon v Holandsku umožňuje aktívnu pomoc pri ukončení ľudského života len v prípade, ak pacient neznesiteľne trpí a neexistujú žiadne vyhliadky na zlepšenie jeho zdravotného stavu. Lekár vykonávajúci eutanáziu alebo asistujúci pri tomto čine sa musí uistiť, že pacient sa pre ňu rozhodol v pokoji a dobrovoľne po tom, ako bol informovaný o svojom stave a perspektívach. Rozhodnutie musí lekár predtým konzultovať najmenej s jedným nezávislým kolegom, ktorý pacienta prezrel a predložil svoje písomné vyjadrenie. O každom prípade musí byť informovaná komisia zložená najmenej z jedného lekára, právnika a experta na etické otázky.
Prijatý zákon dáva pacientovi možnosť napísať žiadosť o "vraždu z milosrdenstva" vopred a dať tým lekárovi právo vykonať ju v prípade, ak sa jeho stav fyzicky alebo psychicky zhorší do takej miery, že už nie je schopný rozhodovať sa sám. Eutanáziu však v žiadnom prípade nesmie navrhnúť sám lekár.
Prijatie zákona o legalizácii eutanázie znamená zoficiálnenie praktík, ktoré sa v Holandsku vykonávali už po dlhé roky aj napriek tomu, že boli nezákonné. Podľa oficiálnych štatistík bolo len v roku 1999 vykonaných v holandských nemocniciach 2216 eutanázií. V médiách sa však už objavili aj správy, že lekári informujú len o polovici prípadov.
Zákon vstúpi do platnosti po tom, ako ho podpíše holandská kráľovná Beatrix a v oficiálnych právnických dokumentoch budú zverejnené jeho detaily. Predpokladá sa, že celý proces bude trvať približne do leta.
Hoci sa eutanázia stala legálnou len v Holandsku, v podstate ju tolerujú aj v Kolumbii, Belgicku a Švajčiarsku. V americkom štáte Oregon umožňuje legislatíva od roku 1996 "vraždu za asistencie lekára" v prípade pacientov v poslednom štádiu choroby, avšak zákon je oveľa reštrikčnejší ako v Holandsku. V tom istom roku zlegalizovali eutanáziu aj v austrálskom štáte Severné teritórium, no federálny parlament zákon o rok neskôr stiahol.