RUŽOMBEROK 22. októbra (SITA) – Sté výročie černovskej tragédie si v Ružomberku pripomenú na trojdňových spomienkových slávnostiach. Ich program sa začne v piatok približne 90-minútovou kultúrnou akadémiou venovanou Andrejovi Hlinkovi, ktorú v aule ružomberskej Školy úžitkového výtvarníctva o 10:00 uvedú pedagógovia a študenti štátneho gymnázia z Ružomberka. Piatkový program vyvrcholí v Kultúrnom dome (KD) v Černovej o 19:00 videoprojekciou filmu s názvom Volali ho otec národa, informoval dnes agentúru SITA po poslednom stretnutí organizačného tímu jeden z jeho členov Matúš Demko.
Hlavný program pietnej spomienky pripravujú v sobotu. Pietny akt otvoria o 13:00 pri terajšom KD v ružomberskej mestskej časti Černová, kde sa pred sto rokmi odohrala černovská tragédia. Po ňom sa účastníci slávnosti zúčastnia na sprievode obcou a posvätení nového kríža pred kostolom Ružencovej Panny Márie. V kostole sa potom uskutoční slávnostná bohoslužba. Jej hlavným celebrantom bude bratislavsko-trnavský arcibiskup Ján Sokol a kazateľom predseda Konferencie biskupov Slovenska a spišský diecézny biskup František Tondra, uviedol Demko.
Sobotný program vyvrcholí kladením vencov k Pamätníku černovských martýrov na cintoríne, otvorením expozície v dome Andreja Hlinku, v ktorom pribudne nová 1,8 metra vysoká socha Andreja Hlinku a ďalšie nové predmety a slávnostnou akadémiou v černovskom KD. Súčasťou sobotného dňa je aj celoslovenské stretnutie filatelistov, výmenná burza a poštová priehradka. O 10:00 uvedú novú známku, na ktorej je portrét Roberta Williama Setona-Watsona a ruža – symbol Ružomberka, od akademického maliara Ivana Schurmanna. V rámci podujatia v sobotu o 11:30 otvoria v Liptovskom múzeu v Ružomberku aj novú expozíciu Život a dielo Andreja Hlinku. Pietna spomienka vyvrcholí v nedeľu svätou omšou v miestnom kostole, komponovaným scénickým programom Černová – 27. 10. 1907 a divadelným prestavením Bačova žena.
Hlavnými organizátormi trojdňovej akcie sú mesto Ružomberok, Slovenská národná strana a Matica slovenská. Do príprav a zabezpečenia vložili vyše desať miliónov korún. Záštitu nad ňou prevzal prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý sa jej osobne zúčastní. Na sobotnej večernej akadémii prisľúbil účasť aj premiér SR Róbert Fico.
Tragédia v Černovej v roku 1907 súvisela s vysviackou černovského kostola. Obyvatelia obce nesúhlasili, aby ich nový chrám posvätili bez prítomnosti rodáka, kňaza Andreja Hlinku. Pri streľbe žandárov do davu ľudí zomrelo 15 ľudí, ďalšie desiatky boli zranené a mnohí perzekvovaní.