Bratislava 24. októbra (TASR) - Súčasťou zasadnutia Generálnej rady Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ), ktoré sa dnes konalo v Bratislave, bola aj prezentácia a spustenie nového internetového portálu slovacivosvete.sk. Ten si za dve hodiny prevádzky stihlo prezrieť 1200 návštevníkov.
"Portál by mal byť ústrednou stránkou slovenského sveta vo všetkých zmysloch," povedal pre TASR predseda združenia Vladimír Skalský. Cieľom portálu slovacivosvete.sk je podchytiť najmä mladých ľudí, ktorí do zahraničia odchádzajú dlhodobo študovať či pracovať a z generačných dôvodov alebo pre odlišné záujmy doteraz nemali záujem hlásiť sa k slovenským krajanským spolkom.
Stránka obsahuje informácie o slovenských komunitách v zahraničí, kontakty na dôležité inštitúcie a spravodajstvo o dianí na Slovensku. Jej súčasťou sú aj internetové diskusie a blogy zahraničných Slovákov, právna poradňa i praktické rady týkajúce sa víz, pobytov, pracovných povolení, občianstva, volieb zo zahraničia a podobne.
Združenie v Bratislave predstavilo aj nový projekt v spolupráci s Literárnym informačným centrom a Maticou slovenskou - vydávanie antológii slovenskej literatúry vznikajúcej v zahraničí. Podľa Vladimíra Skalského "ich cieľom je ukázať, že aj vo svete, či už ide o Českú republiku, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, alebo zámorie, vzniká veľmi kvalitná slovenská poézia či literatúra vo všeobecnosti". Prvé, na poéziu zamerané vydanie žánrovo rozlíšených antológií vyjde na budúci rok.
Okrem nových aktivít bude združenie v budúcnosti pokračovať v rozbehnutých projektoch. "Budeme robiť portál, budeme každoročne vydávať antológie, budeme každoročne usporadúvať Dni slovenského zahraničia v niektorej krajine - v tomto toku sa uskutočnia v Izraeli, budeme realizovať komplexný program vzájomnej spolupráce Slovákov žijúcich v rôznych krajinách s názvom Sme jeden slovenský svet," informoval Skalský.
SZSZ vzniklo v roku 2002 nadviazaním na staršiu tradíciu strešných organizácií Slovákov v zahraničí, no bez regionálnych, konfesijných či politických obmedzení. Zastrešuje 80 organizácií z 23 krajín a k jej členom patria aj významné osobnosti z umeleckého, vedeckého a podnikateľského sveta, žijúce v zahraničí.