Bratislava 24. októbra (TASR)- Aktuálne európske otázky boli dnes hlavnou témou diskusie predsedu Národnej rady SR (NR SR) Pavla Pašku s veľvyslancami krajín Európskej únie (EÚ) a kandidátskych krajín EÚ, ktorí sú akreditovaní v Slovenskej republike. Stretnutia sa zúčastnil aj predseda Zahraničného výboru NR SR Boris Zala a predseda Výboru pre európske záležitosti NR SR Milan Urbáni.
Diplomati rokovali o výsledkoch medzivládneho stretnutia Európskej rady, ktoré sa konalo minulý týždeň v Lisabone. Jeho výsledkom je dohoda o texte Reformnej zmluvy. Diplomati uviedli, že očakávajú podporu textu Reformnej zmluvy výraznou väčšinou hlasov poslancov NR SR. Prejavia sa tak podľa nich postoje slovenskej verejnosti voči EÚ a celému európskemu projektu. Ako uviedol predseda výboru pre európske záležitosti, postoje sú dlhodobo pozitívne a takmer 70 percent občanov je spokojných so vstupom Slovenska do EÚ.
Predseda NR SR Paška prezentoval aj aktuálne slovenské priority v oblasti zahraničnej politiky vstup do schengenského priestoru a zavedenie spoločnej meny - eura. Podľa Pašku je v oblasti vstupu do schengenského priestoru všetko pripravené tak, aby sme svoj ambiciózny plán splnili. Dokonca by sa to malo podariť skôr, ako sme pôvodne plánovali. Už v druhej polovici decembra tohto roku by sa Slovensko malo stať plnohodnotnou súčasťou Schengenu a mali by zaniknúť hranice.
Paška zároveň zdôraznil, že pre Slovensko je zavedenie eura prioritou zásadného významu. Až na hodnotu verejného deficitu podľa jeho slov podmienky spĺňame, pričom aj v tejto hodnote budeme už v najbližšom období spĺňať náročné kritérium troch percent. Reagoval aj na informácie o prípadných zmenách metodiky Eurostatu. Podľa predsedu NR SR je dôležité, aby Slovensko a ďalšie krajiny, ktoré sa v najbližšom období chystajú prijať euro, neboli vystavené situácii, keď by museli splniť oveľa prísnejšie podmienky ako krajiny, ktoré už spoločnú menu zaviedli. Sme pripravení na maastrichtské kritériá, ale nezdá sa nám férové byť konfrontovaní s dodatočnými politickými kritériami," dodal v tejto súvislosti Paška.
Predseda parlamentu sa venoval aj činnosti Stálej komisie NR SR pre Ústavu SR a rokovací poriadok NR SR a prípadným zmenám Ústavy SR. Informoval o jej vytvorení a o účele poskytnúť priestor pre odbornú diskusiu o prípadných zmenách Ústavy, ústavných zákonov a rokovacieho poriadku NR SR. Diskusia by mala podnietiť tvorbu návrhov zmien, ktoré majú šancu získať podporu parlamentnej väčšiny. Súčasne pripomenul, že už o niekoľko dní predstaví Stála komisia výsledok svojej práce v podobe návrhu obmedzenia poslaneckej imunity.
Ďalšou témou sa stala aj spolupráca slovenského parlamentu s ostatnými národnými parlamentmi a s Európskym parlamentom. Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti v tejto súvislosti veľmi pozitívne hodnotil aktivity NR SR v oblasti parlamentnej diplomacie.
Jednou z tém stretnutia bol aj blížiaci sa summit EÚ - Rusko, ktorý sa už o niekoľko dní bude konať v Portugalsku, v predsedníckej krajine EÚ. Predseda NR SR v tejto súvislosti uviedol, že naše vzťahy s Ruskou federáciou rovnako ako naše vzťahy s členskými krajinami EÚ sú na veľmi dobrej úrovni. Identifikoval možnú pozíciu Slovenska ako mediátora vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou.
Slovenskí predstavitelia sa venovali aj otázkam práv národnostných menšín. Podľa predsedu NR SR je jeho osobnou ambíciou podporovať všetky aktivity smerujúce k zlepšovaniu kvality života všetkých našich občanov, rovnako občanom slovenskej národnosti, ako aj občanom všetkých národnostných menšín. Preto je veľmi rád, že v otázkach financovania aktivít maďarských menšín bolo zachované status quo a už v najbližšom roku vláda navŕšila rozpočet určený na financovanie aktivít národnostných menšín o 15 miliónov korún.
TASR o tom informoval hovorca predsedu NR SR Jozef Plško.
ra ak