Soľ 25. októbra (TASR) - Projekt protipovodňovej ochrany intravilánu obce s celkovými nákladmi zhruba milión korún skolaudovali v týchto dňoch v obci Soľ vo Vranovskom okrese.
Zrealizovaná stavba obsahuje stacionárnu a mobilnú časť objektu. "Mobilná časť sa v prípade potreby v krátkom čase pred príchodom prívalových vôd jednoducho zmontuje, avšak len v prípade bezprostredného ohrozenia intravilánu obce," uviedol dnes pre TASR starosta obce Jozef Berta. Dodal, že mobilná časť s nákladmi 400 tisíc korún je z ľahkého materiálu. Pevnú časť tvorí ochranná hrádza z ílu, resp. vodostavebného betónu. Vedľa ochrannej hrádze je protipovodňová priekopa, ktorá bude v prípade potreby odvádzať zrážkové vody od železničného zvršku do cestnej priekopy a následne do rieky Topľa.
Stavba sa nachádza v mieste križovania štátnej cesty Soľ -Jastrabie so železničnou traťou, čiže v miestach podjazdu pod železničnou traťou. Práve tento podjazd je z hľadiska protipovodňovej ochrany obce najkritickejším miestom. V čase keď sa rieka Topľa vyleje zo svojho koryta, prívalové vody sa dostávajú cez spomínaný podjazd do obce, kde spôsobujú škody na obecnom, družstevnom aj súkromnom majetku.
S prívalovými vodami vo Vranovskom okrese majú svoje skúsenosti aj obyvatelia viacerých obcí v povodí Tople, Čičavky, Hermanovského, Petrovského, Pavlovského, Zamutovského potoka a pod. Odborníci z oblasti životného prostredia, vodohospodári, ale aj predstavitelia samospráv chcú preto zostaviť tím odborníkov, ktorý preskúma spomínané územia a vyšpecifikuje protipovodňovú ochranu pre každú obec.