Známeho podnikateľa Jozefa Majského dnes okolo pol tretej popoludní prepustili z väzby. Najvyšší súd (NS) tak urobil na základe rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, pričom Jozefovi M. má vyplatiť náhradu trov vo výške 7492 korún. Rozhodlo o tom plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí v utorok 23. októbra.
Na otázku, či ostane na Slovensku a bude chodiť na súdne pojednávania, odpovedal: "Jasné."
"Cítim sa dobre, konečne zvíťazila spravodlivosť. Som nevinný," uviedol pre médiá, keď opúšťal priestory väzenského ústavu. Na otázku, čo by odkázal poškodeným klientom nebankoviek, nereagoval. Jeho advokát Peter Filip uviedol, že v prepustenie Majského veril. Dodal, že rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o prepustení jeho klienta mal k dispozícii od dnešného rána. Majského prepustili okolo 14:30.
"Obmedzenie osobnej slobody je najväčší zásah do ľudských práv a toto rozhodnutie ho mimoriadne potešilo," uviedol obhajca Jozefa Majského Peter Filip.
"Prečítam si dôkladne dôvody, prečo tak ÚS rozhodol," zdôraznil. Jeho klient s určitosťou absolvuje v najbližších dňoch a týždňoch viacero lekárskych vyšetrení. Majský mal v minulosti srdcovo-cievne a následne aj psychické problémy, na ktoré sa liečil, bol viacnásobne vyšetrený a musel dokonca aj vo väzbe užívať psychofarmaká, povedal dnes advokát Filip pre TASR.
"Rozhodnutie o väzbe môjho klienta bolo nezákonné. O tom, že sa zdržiaval v Obyciach, nemôžeme povedať, že sa zdržiaval na mieste súdu neznámom, pretože súd o tejto adrese vedel," uviedol Filip. "Keď som tú ústavnú sťažnosť podával, veril som, že jej vyhovejú. Ale očakával som aj to, že nebude vzatý do väzby. Očakával som aj to, že Najvyšší súd SR zruší rozhodnutie o vzatí do väzby, ale nestalo sa," komentoval Filip situáciu, ktorá predchádzala rozhodnutiu ÚS SR o Majského prepustení.
Dôvodom väzby bolo prípadné vyhnutie sa trestnému stáhaniu
Najvyšší súd uznesením z 26. júna 2007, ktorým sa lehota trvania väzby Jozefa Majského predĺžila do 30. novembra 2007, porušil základné ústavné a ľudské práva sťažovateľa. ÚS svojím rozhodnutím zrušil uznesenie NS z 26. júna a NS prikázal, aby menovaného neodkladne prepustil z väzby na slobodu. NS je povinný zaplatiť sťažovateľovi náhradu trov konania vo výške 7492 Sk na účet jeho právneho zástupcu do jedného mesiaca od doručenia nálezu ÚS.
Porušenie svojich základných práv videl podnikateľ Jozef Majský v tom, že väzbu mu druhýkrát predĺžili neodôvodnene bez osvedčenia konkrétnych skutkových okolností. Podľa sťažovateľa vyhlásením rozsudku vo veci samej 27. apríla tohto roku sa dokazovanie skončilo a tým pominul akýkoľvek dôvod ďalšej väzby.
Dôvodom na predĺženie väzby Jozefa Majského bola podľa NS reálna hrozba, že by sa obžalovaný snažil vyhnúť trestnému stíhaniu a mariť tak priebeh trestného konania.
Na Ústavnom súde už raz namietal
Najvyšší súd SR 11. októbra na neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS) nad Jozefom M. v kauze údajného tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. "Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí v trestnej veci obžalovaného JUDr. Ing. J. M. zrušil prvostupňový rozsudok a vec vrátil Špeciálnemu súdu, aby ju znova v potrebnom rozsahu prejednal a rozhodol. O väzbe sa nerozhodovalo," uviedla vtedy riaditeľka kancelárie predsedu NS SR Eva Rupcová. Jozef Majský bol vo väzbe od decembra minulého roka, pričom v apríli ho ŠS už odsúdil za vytunelovanie skrachovaných nebankových subjektov BMG a Horizontu na 12 rokov. Známy podnikateľ sa proti rozsudku odvolal. Tvrdil, že jeho väzba aj jej predĺženie sú protizákonné. Na Ústavný súd dal podania v januári aj júli. "Týkajú sa porušenia ústavných práv," povedal vtedy Filip.
Jozef Majský už raz na Ústavnom súde namietal porušenie svojich práv, a to v apríli 2004 po tom, ako sa dostal prvýkrát do väzby. Po vyše roku ústavní sudcovia túto sťažnosť zamietli.
Meno Jozefa Majského v prípade tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia sa objavilo 30. júla 2002, keď ho obvinili z trestného činu poškodzovania veriteľa. Neskôr, 21. októbra 2002, polícia Jozefa Majského zadržala na hraničnom priechode Bratislava-Berg pri pokuse o vycestovanie do Rakúska. Ešte v ten deň ho obvinila z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny v súbehu s trestným činom podvodu. Oboch trestných činov sa mal dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia.
Prepustenie Majského z väzby považuje za nepochopiteľné, povedal Lipšic
Poslanec NR SR za KDH Daniel Lipšic považuje prepustenie Jozefa Majského z väzby na slobodu za nepochopiteľné. Ako uviedol pre TASR, dôvody na vzatie do väzby sú evidentné.
"Tam nebolo podozrenie, že by utiekol, tam nebolo podozrenie, že by sa vyhýbal hlavnému pojednávaniu, on to proste robil. Snažil sa utiecť, vyhýbal sa hlavnému pojednávaniu, tam tá vec bola jasná," konštatoval Lipšic.
Ďalej naznačil, že prepustenie Majského z väzby mohlo byť v záujme niektorej nátlakovej skupiny. "To, že existovali vždy tlaky - v minulosti aj v súčasnosti - na prepustenie Jozefa Majského, je pravda. Pravdou ale je, že pokiaľ ja som bol na ministerstve spravodlivosti, pán Majský bol vo väzbe, teraz je na slobode," uzavrel Lipšic.
Simon bol zaskočený
Poslanec za SMK Zsolt Simon bol správou o prepustení Majského zaskočený, keďže k nemu zatiaľ nedorazila. "To je veľmi prekvapujúca správa, nepostrehol som to doteraz, ale som trošku prekvapený," reagoval.
Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu, komentoval Majského prepustenie poslanec za ĽS-HZDS Jozef Tarčák, podľa ktorého by v tejto fáze nebolo vhodné, aby sa k prípadu viacej vyjadroval. Rozhodnutie súdu rešpektuje aj poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Dodáva však, že zatiaľ išlo len o rozhodnutie o prepustení z väzby a dôležité bude počkať si, aký definitívny ortieľ vynesie súd v samotnej kauze.
Autor: zh, rd

Beata
Balogová
