BRATISLAVA 25. októbra (SITA) - Mimovládne organizácie považujú novelu antidiskriminačného zákona za kvalitnú a vyzývajú Národnú radu SR aby ju schválila. V stredu vládou schválený návrh novely obsahuje viaceré ustanovenia, ktorých prijatie požadovali mimovládne organizácie v hromadnej pripomienke z marca 2007. „Hoci vládny návrh antidiskriminačného zákona má stále potenciál na vylepšenie, napríklad rozšírením subjektov oprávnených prijímať vyrovnávacie opatrenia, ktorými sú v súčasnom návrhu iba orgány štátnej správy, vo všeobecnosti ide o právny predpis, z ktorého schválenia by profitovala celá spoločnosť,“ myslí si riaditeľka združenia Občan a demokracia Šarlota Pufflerová,.
„Ak parlament navrhovanú novelu schváli, bude to znamenať veľký posun v oblasti ochrany jednotlivcov pred diskrimináciou,“ vysvetľuje autorka textu hromadnej pripomienky a zástupkyňa verejnosti zo združenia Občan a demokracia Janka Debrecéniová. Zákon výrazne rozšíri okruh dôvodov, na základe ktorých je diskriminácia zakázaná. Bude to napríklad znamenať, že ľudia s menšinovou sexuálnou orientáciou už nebudú chránení len v pracovnoprávnych a niektorých ďalších vzťahoch, ale aj v oblasti prístupu k tovarom a službám či v oblasti vzdelávania. Podobne budú napríklad poskytovatelia tovarov a služieb povinní dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania aj vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím či k ľuďom, ktorých vek býva častou príčinou znevýhodnení.
Návrh zákona počíta aj so zvýšením ochrany osôb pred obťažovaním. Súčasné zákonné ustanovenia dopĺňa aj o výslovný zákaz sexuálneho obťažovania, ktorý naša legislatíva doposiaľ neobsahovala. „Za veľmi dôležité považujeme rozširujúce definície niektorých dôvodov diskriminácie, napríklad viery a zdravotného postihnutia, ktoré sa už nebudú uplatňovať len v niektorých oblastiach, ale budú platiť plošne pre všetky oblasti upravované antidiskriminačným zákonom,“ doplnila Debrecéniová.
Novela tiež zjednoduší mechanizmus dokazovania prípadov diskriminácie pred súdmi a rozšíri možnosti zastupovania obetí diskriminácie mimovládnymi organizáciami či Slovenským národným strediskom pre ľudské práva. Významnou zmenou v navrhovanej novele je aj možnosť prijímania tzv. vyrovnávacích opatrení. Ich účelom je dočasné odstránenie znevýhodnení, ktorými trpia ľudia pre svoju príslušnosť k národnostnej menšine či pre rasový alebo etnický pôvod. Vyrovnávacie opatrenia môžu tiež pomôcť ľuďom diskriminovaným z dôvodu pohlavia, veku alebo zdravotného postihnutia. Cieľom vyrovnávacích opatrení je zabezpečenie rovnosti príležitostí v praxi.