Pred hlasovaním o 17.00 h predseda KDH Pavol Hrušovský a rovnako aj predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš upozorňovali na možné porušenie Rokovacieho poriadku NR SR pri obedňajšom opätovnom otvorení rozpravy k novele predsedom parlamentu Pavlom Paškom. Podľa opozície vtedy prednesený pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Antona Bobríka nebol podaný v súlade s rokovacím poriadkom. Hrušovský počas definitívneho rozhodovania o novele preto navrhol prerušiť hlasovanie, čo sa nestalo.
Podľa Bobríkovho pozmeňujúceho návrhu poisťovne kladný hospodársky výsledok budú musieť použiť spôsobom, ktorý neohrozí dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poisťovne budú môcť slobodne nakladať so ziskom z komerčného zdravotného poistenia. Prípadný kladný hospodársky výsledok z verejného zdravotného poistenia budú musieť zdravotné poisťovne vrátiť do systému buď v roku, keď ho dosiahli, alebo v nasledujúcom roku. Prvýkrát sa na nich bude vzťahovať povinnosť vrátiť zisk späť do systému v roku 2009 za hospodársky rok 2008.
Opozícia zváži podanie na ústavný súd
Opozícia zváži podanie na Ústavný súd SR, keďže má podozrenie, že schválená novela zákona o zdravotnej starostlivosti je v rozpore s Ústavou SR. Uviedol to predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Podľa Novotného si navyše zákon v niektorých ustanoveniach protirečí. Opozícia tiež nie je spokojná so spôsobom, ako sa o novele hlasovalo.
Predseda KDH Pavol Hrušovský skonštatoval, že koalíciu držia spolu kšefty.
VIDEO: Hovorí Robert Fico a Eduard Kováč
Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč po hlasovaní skonštatoval, že takto schválená novela znamená začiatok napĺňania vládneho uznesenia, v ktorom kabinet deklaroval záujem legislatívnymi a technickými nástrojmi docieliť vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne a fakticky vytlačiť súkromné poisťovne z trhu. Ako Kováč skonštatoval, koalícia zároveň porušila programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zaviazala nepoškodzovať dobré meno SR a chrániť zahraničné investície. Podľa Kováča budú teraz nasledovať podania na Ústavný súd SR a medzinárodné arbitráže práve pre porušenie ochrany investícií.
Premiér pred hlasovaním pohrozil koaličným partnerom
Predseda vlády Robert Fico pred hlasovaním o novele zákona o zdravotných poisťovniach pohrozil koaličným partnerom. Povedal, že pokiaľ prejde návrh poslanca za ĽS-HZDS Milana Urbániho, ktorým sa umožní vytváranie zisku pre zdravotné poisťovne, minister zdravotníctva Ivan Valentovič návrh stiahne a Smer-SD vyvodí dôsledky z hrubého porušenia koaličnej dohody.
Preto je spokojný, že parlament schválil „významnú novelu zákona o zdravotných poisťovniach“. „Tento zákon má predovšetkým pre stranu Smer-SD obrovský programový strategický význam. Tým, že prešiel, sme zásadným spôsobom vstúpili do rozhodnutí predchádzajúcej pravicovej vlády, ktorá umožnila súkromným zdravotným poisťovniam, aby si vytvárali zisk z verejných zdrojov, teda peňazí, ktoré posielajú ľudia do týchto poisťovní ako zdravotné poistenie,“ povedal premiér. Dodal, že odteraz zdravotné poisťovne budú musieť vrátiť do systému všetky peniaze, ktoré vyzbierajú ako zdravotné poistenie. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič označil prijatie novely za dobrú správu pre občanov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Premiér dodal, že ak majú zdravotné poisťovne chuť podnikať, môžu tak robiť v komerčnej sfére.
Ministerstvo počíta s 1,9 miliardami
Ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že po vrátení zdrojov z kladného hospodárskeho výsledku zdravotných poisťovní by do oblasti zdravotníctva malo prísť takmer 1,9 miliardy korún.
"Jedným z nutných opatrení je zabrániť, aby sa verejné prostriedky stali objektom tvorby a rozdeľovania zisku v súkromnej sfére pre určitú skupinu akcionárov. ZP treba chápať ako inštitúciu, ktorá nemôže byť založená za účelom podnikania," uvádza sa v návrhu. Podľa rezortu zdravotníctva v tomto prípade nejde o zásah do vlastníckeho práva, keďže ZP si nemôžu v plnej miere uplatňovať nárok na prostriedky z povinného verejného zdravotného poistenia.
Novela zároveň upravuje maximálnu výšku výdavkov na správnu réžiu poisťovní zo štyroch na tri a pol percenta percenta, čo by malo priniesť ročnú úsporu do 500 miliónov korún. Pôvodne sa mal znížiť objem finančných prostriedkov na prevádzku zo štyroch na tri percentá, prihliadlo sa však na plánované prijatie eura na Slovensku a informatizáciu zdravotníctva. Sadzba na prevádzkovú činnosť ZP klesla začiatkom tohto roka na štyri percentá. Spoločná zdravotná poisťovňa čerpala v roku 2006 na výdavky na správu 3,16 percenta, Všeobecná zdravotná poisťovňa 3,67 percenta, Sidéria 5,69 percenta, Apollo 6,04 percenta a Dôvera 9,13 percenta.
Zdravotné poisťovne si budú môcť so súhlasom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou previesť medzi sebou poistné kmene aj za finančnú úhradu. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca za ĽS-HZDS Milana Urbániho. Urbánimu však neprešiel bod, podľa ktorého by zdravotné poisťovne nemuseli explicitne svoj prípadný zisk z hospodárenia vracať späť do systému a použiť ho len na úhradu zdravotnej starostlivosti. Urbáni navrhoval, aby poisťovne mohli rozdeliť zisk aj iným spôsobom ako na úhradu zdravotnej starostlivosti len v prípade, že svojim poistencom zabezpečia dostupnosť zdravotnej starostlivosti uhrádzanú riadne a včas. Za túto Urbániho zmenu hlasovalo 65 zo 131 prítomných zákonodarcov, neprešla teda iba o jeden hlas. Z koalície ju podporili iba samotný Urbáni a Štefan Zelník (SNS), hlasovali za ňu všetci prítomní opoziční poslanci.
Plénum nepodporilo ani opozičné pozmeňujúce návrhy, ktoré smerovali proti povinnosti vracať zisk do systému a zníženiu správnej réžie.
Po podpísaní prezidentom by mala novela nadobudnúť účinnosť 1. januára 2008.
Autor: zh; VIDEO: Eugen Korda

Beata
Balogová
