Bratislava 25. októbra (TASR) Maximálnu výšku odplaty pri spotrebiteľských úveroch bude určovať vláda svojim nariadením. Vyplýva to z novely zákona o dobrovoľných dražbách, ktorú dnes schválil parlament. Pôvodne mali o neprimerane vysokých úrokoch pri spotrebiteľských úveroch rozhodovať súdy, poslanci však podporili pozmeňujúci návrh poslankyne za ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej, ktorá túto právomoc dáva vláde.
Tóthová zámerne hovorí o výške maximálnej odplaty, lebo veľakrát spotrebiteľ zaplatí firme pôžičku aj v rámci iných položiek ako iba výšky úveru.
Ministerstvo financií podľa Tóthovej vypracuje vzor formulára pre zmluvné podmienky spotrebiteľských úverov, s ktorými bude musieť byť spotrebiteľ oboznámený pred uzavretím zmluvy.
Schválená právna úprava predložená Ministerstvom spravodlivosti SR má zvýšiť transparentnosť procesu dobrovoľných dražieb a zamedziť situáciám, aby občania prichádzali o nehnuteľnosti za nevýhodných podmienok. Občan by mal môcť prehľadne kontrolovať priebeh dražby a mať možnosť jej predísť, nehnuteľnosť sa už nebude dať predať výrazne pod cenu, taktiež by sa malo zabrániť neprimerane vysokým odmenám pre dražobné spoločnosti.
Ďalším cieľom je posilnenie postavenia spotrebiteľa pri uzatváraní spotrebiteľských zmlúv, stanovenie jasných a transparentných podmienok poskytovania spotrebiteľských úverov, najmä rýchlych pôžičiek.
Na potrebe zvýšenej ochrany spotrebiteľa legislatívnou cestou sa dohodli zástupcovia Národnej banky Slovenska, rezortov financií a spravodlivosti. MS SR už skôr vyzvalo občanov, aby upozorňovali na spoločnosti, ktoré pri požičiavaní peňazí nedodržiavajú podmienky zmluvy. Občania môžu upozorniť aj na prípady nekalostí pri dobrovoľných dražbách. Legálna úžera býva podľa MS SR spojená s klamlivou reklamou, že dlžník získa za minimálny úrok výhodnú pôžičku a ako protihodnotu založí svoju nehnuteľnosť byt alebo dom. V ďalších podmienkach sa však zaviaže zaplatiť niekoľkonásobne viac, ako je výška pôžičky. Vyskytli sa aj prípady, že dlžník pôžičku chcel zaplatiť, no spoločnosť zatvorila svoju pobočku, alebo platbu dlžníka neprijala a následne došlo k prevodu nehnuteľnosti občana.
Novela by po podpísaní prezidentom mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2008.