Ôsmy rokovací deň Národnej rady SR otvoril dnes predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) Rafael Rafaj predstavením návrhu zákona o zásluhách Andreja Hlinku o slovenský národ a republiku.
Spoločná národná identita by mala stierať rozdiely medzi ľuďmi, apeloval Rafaj na poslancov, z ktorých časť vyčíta Hlinkovi kontroverzný vzťah k nekatolíkom. Poznamenal, že v médiách bolo uverejnených viacero Hlinkových výrokov vytrhnutých z kontextu, na základe ktorých nie je možné hodnotiť komplexne jeho život či osobnosť. Mali by sme si uvedomiť zložitosť doby, v ktorej Hlinka pôsobil. Pôsobil v dvoch multinárodných štátoch, z ktorých v jednom boli Slováci systémovo likvidovaní a v druhom potláčaní, povedal Rafaj, podľa ktorého sa Hlinkova osobnosť po celý život vyvíjala, ale vždy bol verný národnej myšlienke.
Viacero poslancov koalície aj opozície však už avizovalo, že tento zákon nepodporí, či už pre kontroverznosť Hlinkovej osobnosti, alebo preto, že nepodporujú zásluhové zákony.
Palko: Neschválenie zákona o Hlinkovi sa odrazí na našom sebavedomí
Neschválenie zákona o Andrejovi Hlinkovi by sa odrazilo na sebavedomí slovenskej politiky, pretože bez práce, odvahy a zanietenia Andreja Hlinku by sme dnes nesedeli v tomto parlamente. Konštatoval to v rozprave poslanec za KDH Vladimír Palko.
Zároveň zdôraznil, že na Slovensku prebehla vážna diskusia o Hlinkovi, ktorú je potrebné zhodnotiť. Podľa neho žijeme v dobe dekonštrukcie historickej minulosti, osobností a udalostí. „Znamená to, že skupina ideológov sa vrhne na historickú osobnosť s dopredu stanoveným cieľom zničiť ju,“ dodal. Andrej Hlinka bol ten, kto urobil z politiky na Slovensku politiku slovenskú. „Keď sledujem snahu o dekonštruovanie Hlinku vidím, že je tu naprostá devalvácia slov ako je nacista, fašista, či autoritár." Obzvlášť primitívne sú podľa neho argumenty ad Hitler, keď sa z každého neľavicového katolíckeho politika robí fašista.
Palko bol kritický k pôvodnému návrhu z dielne SNS. Jeho podoba, a predovšetkým titulovanie za otca národa, Hlinkovi podľa Palka viac uškodila ako pomohla. Verí, že poslanci pri hlasovaní vynechajú tieto formulácie, ktorými sa národniari chceli líšiť od kresťanských demokratov. Isté problémy s tým podľa neho môže mať predseda SNS Ján Slota, ktorý vyhlásil, že si nechá radšej ruku odťať, než by mal za návrh KDH hlasovať. „Keď tak pozerám na tie pozmeňováky, pán predseda, aby ste si pripravili klátik a sekerku,“ dodal Palko s tým, že ruku si odtínať nemusí, stačí, aby si v budúcnosti dal pozor na jazyk.
ĽS-HZDS zákon nepotrebuje
Podľa poslankyne Zdenky Kramplovej ĽS-HZDS sa nezamýšľala nad tým urobiť osobitný zákon o A. Hlinkovi. „Nepotrebovali sme prijímať osobitnú právnu normu, ktorá by sa zaoberala touto osobnosťou,“ poznamenala. Hlinka nebol určite bez chýb, nebol svätec, ale v pravý čas a na pravom mieste dokázal prejaviť svoj postoj a víziu pre Slovákov, ktorou je dnes samostatná Slovenská republika. Hlinka je významnou osobnosťou slovenských dejín a treba sa na neho pozerať ako na človeka, ktorý nemusel vo svojom srdci hľadať slovenské povedomie, pretože on ho tam mal, zdôraznila Kramplová.
Poslancov dnes okrem zákona o zásluhách Andreja hlinku očakáva aj rokovanie o troch verziách uznesenia o tragédii v Černovej, z ktorých jednu predkladá SNS, druhú SMK a tretiu poslanci za KDH.