Bratislava. Pamätným dňom si Slovensko pripomína tragické udalosti spred sto rokov v Černovej, ktoré sa viažu na posviacku kostola a násilie na veriacich.
Tragédia v malej dedinke Černovej, ktorá je dnes súčasťou Ružomberka, sa odohrala 27. októbra 1907, keď sa mal posvätiť kostol postavený zo zbierok obyvateľov a za prispenia tamojšieho rodáka, kňaza Andreja Hlinku. Ten však už bol pre svoje postoje voči maďarskej cirkevnej i svetskej moci suspendovaný a väznený. Dôvodom takéhoto kroku spišského biskupa Sándora Parvayho bola aj Hlinkova obrana národovca Vavra Šrobára v roku 1906.
Napriek žiadosti veriacich, aby obrad robil ich rodák Hlinka, sa posviacka kostola mala uskutočniť v stanovenom termíne 27. októbra 1907. Podľa poverenia biskupa mal slávnosť celebrovať slovenský farár z Liskovej Martin Pazúrik, no obrad neumožnila revolta ľudí hádžucich kamene. Privolaná žandárska jednotka začala do neozbrojeného davu strieľať, čo si nakoniec vyžiadalo 15 obetí a niekoľko desiatok ťažko i ľahšie zranených. V súdnej dohre po tragédii bolo v marci 1908 obvinených viac než pol stovky ľudí a odsúdených niekoľko desiatok až na tri roky väzenia alebo zhabanie majetku.
Udalosti v Černovej nezostali iba miestnou záležitosťou, ale napríklad vďaka novinárovi R.W. Setonovi-Watsonovi (Scotus Viator), spisovateľom Bjornstenovi Björnsonovi a Levovi Nikolajevičovi Tolstému sa čoraz zreteľnejšie hovorilo o národnostnom útlaku v monarchii. Sám Andrej Hlinka napokon novogotický rímskokatolícky kostol Panny Márie Ružencovej posvätil na sviatok Petra a Pavla 29. júna 1910.
V Ružomberku sa začali spomienkové slávnosti
Slávnostnou akadémiou v aule Školy úžitkového výtvarníctva sa dnes v Ružomberku začali trojdňové spomienkové slávnosti 100. výročia černovskej tragédie. „Černovská tragédia skutočne ukázala, ako sa nemá vládna moc, v tom čase maďarská, správať k vlastnému ľudu,“ uviedol pred študentmi a hosťami v príhovore o práci a diele Andreja Hlinku zástupca riaditeľa štátneho gymnázia z Ružomberka Miroslav Druska. V umeleckom pásme vystúpili aj gymnazisti z ľudovými piesňami, básňou, referátmi o černovskej masakre a hrou na flaute. Podujatie pokračuje o 19:00 videoprojekciou filmu Volali ho otec národa v Kultúrnom dome v Černovej.
Hlavný program pietnej spomienky sa začne v sobotu o 13:00 pri terajšom KD v Černovej na mieste, kde sa pred sto rokmi odohrala tragédia. Po ňom sa účastníci slávnosti zúčastnia na sprievode obcou a posvätení nového kríža pred kostolom Ružencovej Panny Márie. V kostole bude slávnostná bohoslužba. Sobotný program vyvrcholí kladením vencov k Pamätníku černovských martýrov na cintoríne, otvorením expozície v dome Andreja Hlinku, v ktorom inštalovali novú 1,8 metra vysokú voskovú figurínu Andreja Hlinku a slávnostnou akadémiou.
Súčasťou sobotného dňa bude aj celoslovenské stretnutie filatelistov, výmenná burza a poštová priehradka. O 10:00 uvedú novú známku, na ktorej je portrét Roberta Williama Setona-Watsona a ruža - symbol Ružomberka, od akademického maliara Ivana Schurmanna. V Liptovskom múzeu v Ružomberku otvoria aj novú expozíciu Život a dielo Andreja Hlinku. Pietna spomienka, ktorej hlavnými organizátormi sú mesto Ružomberok, SNS a Matica slovenská, vyvrcholí v nedeľu svätou omšou v miestnom kostole, komponovaným scénickým programom Černová a divadelným predstavením Bačova žena.
Záštitu nad podujatím prevzal prezident Ivan Gašparovič, ktorý sa na ňom v sobotu zúčastní. Na sobotnej večernej akadémii sa zúčastní aj premiér Robert Fico.
Autor: šif

Beata
Balogová
