Akcionári zdravotných poisťovní (ZP) už pripravujú kroky voči Slovenskej republike po tom, ako vo štvrtok parlament schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá poisťovne núti vrátiť svoj zisk z verejného zdravotného poistenia späť do systému.
Video: Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR Eduard Kováč: Akcionári sa budú sa domáhať súdnej ochrany.
Jediný akcionár Union ZP, holandská spoločnosť Eureko B.V., je presvedčený, že prijatím novely zákona Slovensko porušilo medzinárodnú dohodu o podpore a vzájomnej ochrane investícií medzi Holandským kráľovstvom a Českou a Slovenskou federatívnou republikou (ČSFR).
Táto zmluva platí aj pre SR ako nástupnícky štát ČSFR. "Investície Eureko B.V. tak budú podstatne znehodnotené, pričom nepôjde len o akcie samotné, ale aj o ich hodnoty, odobraté štátom," sprostredkoval Kováč vyhlásenie Eureka. Holandská poisťovacia skupina je presvedčená, že rozhodcovský súd dospeje k záveru, že štát úmyselne zasiahol do činnosti zahraničnej poisťovacej spoločnosti za účelom zbaviť ju práva užívať a využívať svoju investíciu k vlastnému prospechu.
Eureko tiež očakáva, že sa zaangažuje aj Európska komisia, čo môže mať za následok aj určitú neistotu v udržateľnosti vývoja slovenskej ekonomiky po vstupe do európskej menovej únie.
Video: Eduard Kováč na tlačovej besede k postupu zdravotných poisťovní
Holandský akcionár ZP Dôvera, ktorý má aj menšinový podiel v poisťovni Apollo, spoločnosť HICEE, sa obrátil na medzinárodnú advokátsku spoločnosť Salans. Tá poslala ministrom zdravotníctva a financií SR tzv. predarbitrážnu výzvu. V nej konštatuje, že v dôsledku schválenia novely vznikne medzi SR a spoločnosťou HICEE spor.
"Zahraničný investor bude žalovať SR pred medzinárodným rozhodcovským súdom o náhradu škody vo výške 15 mld. Sk," uvádza sa vo výzve. Schválený zákon považuje investor za hrubý zásah do svojich práv, ktoré chráni medzinárodná dohoda o podpore a ochrane investícií. Keďže schválená právna úprava nepočíta s odškodnením investora, považuje ju zahraničný akcionár za vyvlastnenie a likvidáciu neštátnych zdravotných poisťovní.
Zámer ochrániť svoje investície všetkými dostupnými prostriedkami vyjadrili aj ostatní akcionári - rakúsky akcionár poisťovne Apollo Eurambank a akcionár Európskej zdravotnej poisťovne MCH - Medical Care Holding Limited.
Vládny návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach vyvolal napätie v koalícii, keď poslanec ĽS-HZDS Milan Urbáni predložil pozmeňujúci návrh výrazne zmierňujúci obmedzenia použitia zisku zdravotných poisťovní, s ktorým však nesúhlasila strana Smer-SD. Jeho návrh rozdielom jediného hlasu neprešiel, keď ho z koalície podporil okrem Urbániho iba poslanec SNS Štefan Zelník. Predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico skonštatoval, že svojim koaličným partnerom pred hlasovaním pohrozil, že ak prejde Urbániho návrh, Smer-SD vyvodí dôsledky z hrubého porušenia koaličnej dohody.
Podľa HPI štát zneužil svoj monopol na moc
Schválením novely zákona o zdravotných poisťovniach štát podľa Health Policy Institute (HPI) zneužil svoj monopol na moc a porušil nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva. Ako sa uvádza v stanovisku HPI, ktoré inštitút poskytol agentúre SITA, po úspešnom útoku na zisk zdravotných poisťovní sa môžu stať terčom štátnej moci akékoľvek ďalšie súkromné inštitúcie. HPI zdôrazňuje, že problémy slovenského zdravotníctva netkvejú v zdravotných poisťovniach. Zásah do poistného systému tieto problémy preto ani nevyrieši.
Štátne poisťovne zákon vítajú
Novela zákona o zdravotných poisťovniach podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) zrovnoprávnila postavenie zdravotných poisťovní založených za účelom vykonávania verejného zdravotného poistenia práve tým, že všetky budú povinné kladný hospodársky výsledok použiť výlučne na úhradu zdravotnej starostlivosti. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.
VšZP ako akciová spoločnosť so stopercentnou majetkovou účasťou štátu by bez ohľadu na schválenú novelu dala všetky disponibilné finančné zdroje, okrem financií určených na prevádzku, do úhrad za poskytnutú zdravotnú starostlivosť svojim poistencom a nikdy by s poistným kmeňom neobchodovala, uvádza sa ďalej v stanovisku.
Kladný hospodársky výsledok za rok 2006 chce poisťovňa použiť v prospech poistencov, konkrétne na úhradu príspevkov v rámci prevencie infekčných ochorení a diagnostiky gynekologických a onkologických ochorení.
V roku 2006 čerpala VšZP výdavky na správu vo výške 3,67 percenta a výdavky v rozpočte na nasledujúci rok upravila tak, aby zabezpečila riadny chod poisťovne.
Pozitívne vníma schválenie novely aj Spoločná zdravotná poisťovňa, a.s. "Vrátenie finančných prostriedkov z kladného hospodárskeho výsledku späť do systému verejného zdravotného poistenia považujeme za logické," uviedol pre TASR hovorca poisťovne Marek Brezničan. Schválenie zákona považuje poisťovňa za veľmi dobrú správu nielen pre poistencov, ale aj pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Podľa Brezničana sa zákonom stanovená výška výdavkov na správu a činnosť v žiadnom prípade negatívne neodrazí na kvalite a rozsahu poisťovňou poskytovaných služieb.
Investori podľa INEKO zvýšia opatrnosť
Investori môžu vnímať negatívne nepriateľskú náladu súčasnej vlády k súkromnému kapitálu, dá sa preto očakávať, že zvýšia opatrnosť pri investíciách, uviedol pre agentúru SITA analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš. Reagoval tak na štvrtkové schválenie novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá obmedzila použitie zisku poisťovní. Podľa Goliaša budú teraz investori opatrnejší najmä pri investíciách do sektorov, ktorým vláda prisudzuje strategický význam, ako je napríklad energetika, nemocnice, a podobne, a teda sú z pohľadu zásahov štátu rizikovejšie.
Autor: šif

Beata
Balogová
