Bratislava 27. októbra (TASR) - Tento víkend sa na Slovensku skončí tzv. letný čas (SELČ), ručičky hodiniek si preto treba v nedeľu 28. októbra posunúť o tretej hodine ráno na druhú hodinu stredoeurópskeho času (SEČ). Ľudia si tak môžu pospať o hodinu dlhšie.
Letný čas sa na území SR začal tento rok 25. marca a podľa nariadenia vlády bude zatiaľ zavedený až do roku 2011. Budúci rok si ľudia opäť posunú čas 30. marca a 26. októbra.
Striedanie zimného a letného času sa zaviedlo v druhej svetovej vojne. Počas leta je čas od greenwichského stredného času (GMT) odklonený v stredoeurópskom priestore o dve hodiny. V oblasti dnešnej Slovenskej republiky sa striedanie letného a zimného času začalo po prvý raz aplikovať v období rokov 1915 a 1916 a potom až v rokoch 1940-49. Od roku 1979 sa SELČ uplatňoval každý rok. Až do roku 1995 trval šesť mesiacov. O rok neskôr sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, takže trvá sedem mesiacov.
Myšlienka zmeny času, ktorý by šetril denné svetlo (doslova daylight-saving time), sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina (1706-1790). Rozhodujúcim argumentom na striedanie času v súčasnosti je ekonomický aspekt.