-------------------- K spravodajstvu: AUDIO --------------------
Bratislava 27. októbra (ČTK) - Mamičky by mali začať s čistením zubov svojich detí hneď, ako sa objaví prvý zub. Na ústnu hygienu by si však bábätko malo zvykať už v prvých dňoch po narodení. Aj napriek tomu, že ešte žiadne zúbky nemá, aspoň raz denne mu treba vytrieť ústa vlhkou gázou. Na chrup dieťaťa však stomatológovia odporúčajú myslieť ešte počas tehotenstva.
Keďže základ pre budúce zuby dieťaťa sa vytvára už v šiestom týždni tehotenstva, dôležitá je pestrá strava bohatá na vitamíny, vápnik, fosfor, železo a stopové prvky, predovšetkým fluoridy a preventívne prehliadky u zubára. Počas tehotenstva by mali byť aspoň tri. Mnohé mamičky na to podľa odborníkov zabúdajú. "Základ je v hygiene," povedala ČTK dentálna hygienička Martina Vulgánová.
Aby zuby dieťaťa boli zdravé a aby malo pekný chrup, mamičky by nemali zabúdať na dojčenie. "Kŕmenie z prsníka je dôležité pre vývoj čeľuste. Práve saním si dieťatko namáha svaly," poznamenala stomatologička Marta Murgašová. Keď po každom kŕmení matka vlhkou gázou vyčistí ústa bábätka, podľa Vulgánovej sa v jeho podvedomí sformuje návyk: "Najem sa a ústa by mali byť čisté".
Medzi najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú dospelí, Murgašová označila olizovanie cumlíka či ochutnávanie detskej stravy tou istou lyžičkou. "Takto dieťaťu dávame balík plný baktérií, ktoré spôsobujú kazy," povedala.
Mnohé mamičky sa dopúšťajú chýb, keď svojho potomka nenútia čistiť si mliečne zuby. Práve vtedy sa totiž dieťa naučí správne narábať s kefkou a zubnou niťou. Z čistenia zubov podľa nej treba urobiť zábavu a zaujať dieťa napríklad farebnou kefkou.
Prvú návštevu u zubára odporučila Vulgánová už po prerezaní prvého zuba, čiže približne v šiestich mesiacoch života dieťaťa. "Keď ešte nie sú žiadne problémy. Dieťa vtedy nebude spájať návštevu u zubára s bolesťou a v budúcnosti bude ochotnejšie spolupracovať," tvrdí dentálna hygienička.
Na pravidelné prehliadky by dieťa do šiestich rokov malo chodiť tri až štyri razy za rok. Pri prerezávaní trvalých zubov by starú kefku mala nahradiť nová a detská zubná pasta sa musí vymeniť za "dospelácku" s väčším obsahom fluóru.
Aby chrup dieťaťa čo najmenej zasiahol zubný kaz, nemali by to preháňať so sladkosťami. "Samozrejme sladkosti nezakazujeme, ale učíme, že ich dieťa dostane, keď si potom zúbky vyčistí," povedala Vulgánová.
Nielen sladkosti, ale aj takzvané lepivé potraviny, ako napríklad banány, rožky a keksy môžu spôsobiť kazovosť zubov. Medzi "rizikové" patria aj kyslé potraviny. Po konzumácii napríklad rebarbory, kyslej kapusty či džúsov by si dieťa malo vypláchnuť ústa čistou vodou.
Yulia Zabneva prl