Praha 27. októbra (TASR) V nedeľu si politici aj mnohí radoví občania v Česku pripomenú 89. výročie vzniku prvej Československej republiky. V Česku je tento deň štátnym sviatkom číslo jeden. Preto niet divu, že vyvrcholí v nedeľu večer v Španielskej sále na Pražskom hrade udeľovaním medailí a veľkou recepciou, ktorú usporiada prezident Václav Klaus.
Niekde v nedeľu k pomníku či buste položia kvety, inde zaznie hymna a nejaké to slovo slávnostného prejavu. Ale o žiadne masové oslavy či ľudové veselice nepôjde. A medzi sláviacimi, ak vynecháme politikov, budú prevládať ľudia skôr narodení. Mladí všeobecne o histórii veľa nevedia a ceremóniám sa okľukou vyhýbajú.
Tridsiatnik Petr Běhounek zo stredných Čiech osobne nikdy 28. október neoslavoval a nepozná ani nikoho zo svojich rovesníkov, kto by to robil. Ale kladenie vencov a oslavy neodsudzuje.
"Ja to neoslavujem, ale myslím si, že to je veľký sviatok. Takže kladenie vencov k tomu patrí," vysvetlil. Inou otázkou podľa neho je, či politici svoje gestá a slová pri oslavách 28. októbra myslia úprimne. To sa však netýka iba vzniku ČSR, dodal.
Ilúzie o tom, že 28. októbrom česká verejnosť žije, si nerobí ani český premiér Mirek Topolánek. Ale jedným dychom dodáva, že ide o princípy a ideály, na ktorých štát Čechov a Slovákov v roku 1918 vznikol. Tie sú platné aj dnes, aj keď žijeme v inom svete.
"Myslím si, že ľuďom je to v podstate jedno a pokiaľ to ešte pripadá na nedeľu, tak je im to úplne jedno. Bez zreteľa na to, každý štát, ako hovoril klasik, žije tými hodnotami, na ktorých vznikol. A Československo, napriek tomu, že sa Česi a Slováci rozišli, vzniklo na istých hodnotách, ktoré trvajú.
"V tomto zmysle to je významný štátny sviatok a napokon ani rozdelenie Československa neznamenalo nič negatívne vo vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi. Dnes sme členmi Európskej únie, budeme členmi schengenského priestoru, naše vzťahy sú nadštandardné. Ten sviatok, podľa mňa, by mali oslavovať všetci, komu niečo hovorí," konštatoval český premiér Topolánek pre TASR.
Česká politická scéna je dlhodobo rozhádaná, medzi pravicou a ľavicou je hlboká priepasť nedôvery. Ale pokiaľ ide o symboliku 28. októbra, sú oba tábory na rovnakej lodi.
"Myslím si, že keď sa tá spoločná cesta Čechov a Slovákov v roku 1993 rozišla, aby sa o 11 rokov neskôr opäť spojila, tentoraz pod vlajkou Európskej únie, určite je to sviatok, ktorý má čo povedať tak v Čechách, na Morave, ako aj na Slovensku. Myslím si, že ten sviatok má hlboký zmysel, i keď výklad a pohľad na to na rôznych stranách môže byť rozdielny. Určite to bol významný deň tak pre český, ako aj pre slovenský národ," zdôraznil pre TASR predseda poslaneckého klubu opozičnej ČSSD Michal Hašek.
"Napriek tomu, že sa Československo rozdelilo, tak tento dátum pre mňa znamená vznik samostatného Československa. Je to deň, ktorý vnímam ako jeden z najvýznamnejších. Pre mňa je významný aj deň svätého Václava, deň (českej) štátnosti. Tých dní je niekoľko. Tento (28. október) je veľmi významný. Ja ho vnímam ako základný deň, ako štátny sviatok Českej republiky," dodal v inom čase a na inom mieste, ale v rovnakom duchu, český premiér Mirek Topolánek.