Bratislava 27. októbra (TASR) - Obyvatelia obce Marianka sa sťažujú na zapáchajúcu a mastnú zeminu v lokalite Spodky. Ako pre TASR uviedol starosta obce Viliam Bolgáč, zemina je vraj z lokality Chalupkova nachádzajúcej sa neďaleko bývalej rafinérie Apollo v Bratislave.
"Zemina pravdepodobne pochádza z pozemku v bratislavskom Starom Meste zo zóny Chalupkova, kde má stáť polyfunkčný bytový komplex Lipový park," domnieva sa Bolgáč. Búracie práce tu pre investora zabezpečuje spoločnosť Matrix Slovakia. Navezená zemina má v Marianke poslúžiť na zarovnanie terénu pri výstavbe rodinného domu na budúcej novej ulici v lokalite Spodky. "Je možné, že zeminu navezú pod tretinu až polovicu plánovanej ulice," pokračuje Bolgáč.
"Doterajšie analýzy zeminy z nášho pozemku boli negatívne a nepreukázali jej závadnosť," konštatuje pre TASR Katarína Poláčková, riaditeľka odboru komunikácie a rozvoja investora spoločnosti Lipový park. Ten nevie, kam Matrix Slovakia vyváža zeminu.
Bolgáč sa už obrátil na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorá poverila šetrením Obvodný úrad životného prostredia v Malackách. Reagoval tak na sťažnosti občanov, ktorí ho na zeminu upozornili. "Máme podozrenie, chceme preveriť, či je pravdivé," pokračuje TASR Bolgáč. Patrícia Hanzová z OÚ Malacky objasnila, že v utorok 30. októbra sa uskutoční úradné konanie v danej veci aj za účasti firmy, ktorá zeminu doviezla.
V susedstve bratislavskej zóny Chalupkova je most Apollo. V súvislosti s výstavbou mosta zabezpečoval Slovnaft likvidáciu ekologickej záťaže po zbombardovanej bývalej rafinérii. Slovnaft čistil zeminu vyvážanú v priestore, kde stavba zasahovala do priestorov rafinérie. V okolí bývalej budovy Presscentra, dnes Tower 115, nainštalovali desiatky čerpadiel.
"Zemina sa po takejto dekontaminácii nevyznačuje vyššou mastnotou ako iné zeminy," vysvetľuje pre TASR hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Slovnaft zabezpečil pred výstavbou mosta sanáciu približne 4960 ton zeminy z miesta, kde plánová stavba zasahovala do územia bývalej rafinérie.
Pôda znečistená ropnými látkami môže podľa Pavla Širokého z organizácie Za matku Zem spôsobiť kontamináciu podzemných vôd. "Látky sa postupne cez sedimenty dostanú do vody," tvrdí. Podľa neho takúto vodu už nemožno považovať za pitnú.