Košice/Prešov 28. októbra (TASR) - 28. októbra 1918 nikto na východe Slovenska netušil, že vzniká Československá republika. Východ krajiny sa k Československu pripojil s istým oneskorením a s krviprelievaním.
Po porážke Rakúsko-Uhorska a vyhlásení Československého štátu Slovenská národná rada prevzala moc a pustila sa do zakladania miestnych národných organizácií. "Táto výzva nemohla byť realizovaná tak, ako v českých krajinách. Slovensko bolo ešte stále v rukách maďarskej vlády a vojska. Koncom októbra prechádzala na Slovensku vlna živelnej ľudovej revolúcie. Ľud s odvahou vyháňal predstaviteľov starej moci a nastoľoval nové orgány. Maďarská vláda vidiac, že Slovensko nemá vlastné ozbrojené sily, ktoré by vedeli udržať slovenskú administratívu vo svojich rukách, vyslala nové jednotky a znemožnila fungovanie nových orgánov," povedal pre TASR historik Ladislav Tajták.
Na východe Slovenska bolo v tom čase zaznamenaných niekoľko krvavých udalostí zo strany novej budapeštianskej vlády. "V Prešove začiatkom novembra popravili 40 slovenských vojakov, ktorí po vyhlásení konca vojny bez ochrany Prešova a poriadkových vojsk, v noci rabovali obchody a krčmy. Pomsta zo strany maďarských orgánov bola nezmyselná. Hlavným vinníkom boli maďarské orgány, ktoré v takýchto prípadoch nezabezpečili ochranu a nepostavili hliadkujúce stráže," uviedol jednu z udalostí na východe Slovenska Tajták.
V Košiciach bola situácia o trochu lepšia. Bezpečnosti sa ujali robotnícke stráže - gardy. Po vzore Maďarskej ľudovej republiky, ktorá nahradila buržoázne Uhorsko, došlo 11. decembra 1918 v Košiciach k pokusu o vyhlásenie tzv. Slovenskej ľudovej republiky. "Vyhlásenie tzv. Slovenskej ľudovej republiky bolo iba falošným prejavom, zakrývajúcim skutočné zámery maďarských vládnucich kruhov. Medzi vyhlasujúcimi tohto neexistujúceho útvaru nebol nikto zo slovenskej strany. Boli to len niekoľkí pomaďarčení Slováci. Celá udalosť podporovaná maďarskou vládou smerovala k nepričleneniu Slovenska k Československu, ktoré sa malo podľa Maďarskej republiky osamostatniť pod jej kontrolou," doplnil Tajták.
Slovenské národné rady, ktoré vznikali na východnom Slovensku už po zákroku československej vlády a československého vojska nadobudli sebavedomie a 15. decembra v Solivare pri Prešove zorganizovali protiakciu proti tzv. Slovenskej ľudovej republike.
"Podľa dobových údajov sa zišlo takmer 1000 delegátov, ktorí uznali Slovenskú národnú radu ako predstaviteľku politickej moci na Slovensku, podporili vznik Československej republiky ale s rozdeľovníkom a samosprávu Slovenska. "Táto požiadavka je výnimkou medzi inými požiadavkami, pretože Slovenská národná rada v deklarácii z 18. októbra 1918 hovorí o Slovenskej vetve Československého národa. Požiadavka samosprávy má svoje korene vo vyhláseniach, ktoré formulovali americkí Slováci a ktorá je zahrnutá v Pittsburgskej dohode," dodal Tajták.